Wizyta ministra Jacka Czaputowicza na Litwie

– Litwa jest dla nas ważnym sojusznikiem. Zawsze podkreślamy, że wspólne sąsiedztwo i historia to dobra podstawa do zbliżenia stanowisk w innych dziedzinach – powiedział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz po dzisiejszym spotkaniu ze swoim litewskim odpowiednikiem Linasem Linkevičiusem w Wilnie.

Podczas swojej pierwszej oficjalnej wizyty na Litwie szef polskiej dyplomacji spotkał się z najwyższymi władzami Litwy – prezydent Dalią Grybauskaitė, premierem Sauliusem Skvernelisem i ministrem spraw zagranicznych Linasem Linkevičiusem. Podczas rozmów omówiono kwestie dotyczące szeroko rozumianej współpracy dwustronnej oraz w formatach regionalnych i międzynarodowych. Rozmówcy poruszyli ponadto zagadnienia z obszaru bezpieczeństwa, wspólnych projektów energetycznych i infrastrukturalnych (Via Carpatia, Rail Baltica, Via Baltica) oraz kwestię współpracy w ramach NATO i Unii Europejskiej, w tym tak istotne zagadnienia jak przyszły budżet UE, przyszłość UE, brexit czy wyzwania migracyjne. – Razem przeciwstawiamy się projektowi Nord Stream 2 i będziemy wspólnie koordynować politykę w tym zakresie, w naszych relacjach, zarówno ze Stanami Zjednoczonymi, jak i przede wszystkim w UE – podkreślił minister Jacek Czaputowicz.

 

Istotnym elementem rozmów ze stroną litewską były także sprawy bilateralne, współpraca polityczna, gospodarcza i kulturalna. Szef polskiego MSZ poruszył także kwestię problemów polskiej mniejszości narodowej na Litwie. Minister Jacek Czaputowicz przypomniał, że temat mniejszości był i wciąż pozostaje jednym z najważniejszych elementów dialogu między Polską a Litwą, wyraził także zadowolenie z powstania polsko-litewskiej grupy roboczej. – Przyjrzy się ona konkretnym rozwiązaniom, tak, aby uzasadnione problemy zgłaszane do nas przez mniejszość polską były rozwiązywane zgodnie ze standardami dotyczącymi mniejszości narodowych – stwierdził minister.

 

Ważnym punktem programu wizyty ministra Czaputowicza na Litwie było uroczyste otwarcie nowej siedziby Ambasady RP oraz Instytutu Polskiego w Pałacu Paców – XVII-wiecznej perełce architektonicznej w samym sercu wileńskiej Starówki. – Wierzę, że otwierana właśnie siedziba będzie doskonale służyć realizacji zadań powierzonych naszym przedstawicielom dyplomatycznym na Litwie, co przysłuży się także zacieśnianiu dobrosąsiedzkich polsko-litewskich relacji – powiedział szef polskiego resortu spraw zagranicznych podczas ceremonii otwarcia.

 

W ramach wizyty na Litwie szef polskiej dyplomacji wziął ponadto udział w inauguracji wystawy poświęconej Radzie Pomocy Żydom „Żegota”. Spotkał się również z Sebastianem Rozwadowskim i Benediktasem Vanagasem – polsko-litewskim zespołem rajdowców uczestniczących w Rajdzie Dakar oraz złożył wieńce na cmentarzu Antokolskim i Mauzoleum Matki i Serca Syna na wileńskiej Rossie.

 

Biuro Rzecznika Prasowego

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

 

Podziel się z innymi:
Z usług prywatnych
500+ niezagrożone p
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »