„Wierzę, że pokażemy jedność w przestrzeni euroatlantyckiej” [PL/ENG]

– Jesteśmy odpowiedzialnym członkiem Sojuszu. I wierzę w to, że pokażemy jedność w przestrzeni euroatlantyckiej, co jest niezwykle ważne – podkreślił Prezydent Andrzej Duda przed rozpoczynającym się w kwaterze głównej NATO w Brukseli dwudniowym szczytem Sojuszu Północnoatlantyckiego.

– Wszyscy ci, którzy mieliby jakiekolwiek zakusy na zakłócenie światowego bezpieczeństwa muszą widzieć, że NATO jest jednością, że jesteśmy razem, że nie ma żadnych rozdźwięków w przestrzeni euroatlantyckiej. A druga sprawa: że będziemy sprawnie realizowali proces adaptacji NATO do zmieniających się warunków i będziemy pokazywali, że NATO żyje – powiedział Prezydent dziennikarzom przed wejściem do kwatery głównej Sojuszu.

 

Prezydent wskazywał, że rozmowy będą dotyczyć m.in. procesów decyzyjnych oraz dowodzenia. ENGLISH VERSION >>>

 

Andrzej Duda zwrócił również uwagę na obecność podczas szczytu przedstawicieli Gruzji i Ukrainy. – Liczę na to i wierzę w to, że prędzej czy później staną się częścią naszej euroatlantyckiej wspólnoty w pełnym tego słowa znaczeniu – powiedział.

 

 

Ponadto, Andrzej Duda przypomniał o przyjętej przez parlament ustawie, która przewiduje m.in. stopniowe podniesienie do 2030 r. wydatków Polski na obronność do 2,5 proc. PKB. – To tutaj, na forum Sojuszu robi ogromne wrażenie, bo to jest bardzo poważna decyzja – podkreślił Prezydent, dodając, że nie ma obawy, jeśli chodzi o nasze wydatki w przyszłości.

 

– Jestem przekonany, że ta kwota, która jest przewidziana do wydania naszymi zobowiązaniami czyli 2 proc. – zostanie wydana – powiedział Andrzej Duda.  I – jak dodał – w ciągu najbliższego miesiąca, półtora, dojdzie do nowych zakupów dla polskiej armii.  – Plan modernizacji i dozbrajania polskiej armii jest realizowany; proszę się nie obawiać – akcentował.

 

PROGRAM PRASOWY >>>

 

Prezydent Andrzej Duda przewodniczy polskiej delegacji podczas rozpoczynającego się w kwaterze głównej NATO w Brukseli dwudniowego szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego. W składzie polskiej delegacji są ponadto m.in. ministrowie spraw zagranicznych i obrony. Prezydentowi towarzyszy też Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

 

  • Oficjalne powitanie głów państw i szefów rządów przez Sekretarza Generalnego NATO

W trakcie kilku zaplanowanych sesji rozmów przywódcy Sojuszu i krajów partnerskich odniosą się do zagrożeń dla bezpieczeństwa i pokoju, którym należy stawić czoła w myśl zasady 360 stopni, czyli niezależnie od kierunku, z którego pochodzą. Z punktu widzenia Polski najważniejsza będzie dyskusja dotycząca przyszłego kształtu Struktury Dowodzenia NATO, dalszego zwiększania gotowości sojuszniczych sił i wspólnych działań na rzecz poprawy ich mobilności.

 

 

 

  • Spotkania z ze światowymi Przywódcami

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał między innymi z Prezydentem USA Donaldem Trumpem, Prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović, Prezydent Litwy Dalią Grybauskaitė oraz Premierami Wielkiej Brytanii Theresą May, Węgier Viktorem Orbánem oraz Włoch Giuseppem Conte.

 

 

 

 

 

  • Pierwsza sesja głów państw i szefów rządów Rady Północnoatlantyckiej 

W Sesji Głównej Rady Północnoatlantyckiej wzięły udział wyłącznie państwa członkowskie NATO. Podczas obrad zapadły kluczowe decyzje dotyczące dalszego wzmacniania Sojuszu w obliczu zagrożeń ze Wschodu i z Południa. Oprócz podsumowania wdrażania decyzji szczytu w Warszawie wyznaczony został nowy horyzont strategicznej adaptacji NATO.

 

Przywódcy państw Sojuszniczych zatwierdzili decyzje o powołaniu dowództwa logistycznego w Niemczech, którego zadaniem będzie zapewnienie sprawnego przemieszczania wojsk w Europie, oraz o odtworzeniu dowództwa w amerykańskim Norfolk, odpowiedzialnego za kontrolę nad szlakami komunikacyjnymi na północnym Atlantyku.

 

 

Liderzy krajów NATO zatwierdzili też inicjatywę 4×30 – wzmocnienia zdolności do odpowiedzi i szybkości reagowania. Zakłada ona, że do 2020 r. państwa Sojuszu będą utrzymywać na wysokim poziomie gotowości 30 batalionów zmechanizowanych, 30 eskadr powietrznych oraz 30 okrętów bojowych, gotowych do działania w czasie nie dłuższym niż 30 dni.

 

Poruszone zostały także kwestie dotyczące wydatków obronnych państw NATO.

 

Ponad to, przywódcy 29 państw NATO, którzy spotkali się w środę na szczycie w Brukseli, zdecydowali, żeby zaprosić rząd Macedonii do negocjacji akcesyjnych.

 

 

_________________________

 

Spotkanie odbywa się w nowej kwaterze NATO, która swym układem architektonicznym przypomina splecione palce, symbol jedności i współpracy. Nowoczesny budynek został wybudowany w ten sposób, by w razie potrzeby można było go powiększyć. Autorzy projektu nowej kwatery NATO mieli na uwadze względy środowiskowe – świadczy o tym między innymi fakt, że konstrukcja jest w dużej mierze przeszklona, by do oświetlenia wykorzystywać naturalne światło dzienne.

 

Wewnątrz nowej siedziby znajdują się dwa, symbolizujące solidarność i wspólną walkę z zagrożeniami pomniki: fragment muru berlińskiego obalonego w 1989 roku i monument poświęcony wydarzeniom z 11 września 2001 r. oraz artykułowi 5. Traktatu Północnoatlantyckiego, który został wówczas uruchomiony jedyny raz w historii Sojuszu.

 

Symboliczne jest również miejsce, w którym zlokalizowany jest budynek. Teren ten na początku XX wieku był lotniskiem. Okupowany w czasie obu wojen światowych port lotniczy zbombardowały siły niemieckie i alianckie. Uroczyste otwarcie budynku miało miejsce podczas ubiegłorocznego szczytu.

 

Zobacz także:„Polska na szczycie NATO będzie podkreślać wagę jedności sojuszniczej”

Podczas szczytu NATO spotkanie Prezydentów Polski i Ukrainy

Spotykający się w Brukseli przywódcy 29 krajów członkowskich mają zatwierdzić decyzje o powołaniu dwóch nowych dowództw odpowiedzialnych za utrzymanie szlaków komunikacyjnych niezbędnych dla sprawnego przerzucania wojsk przez Atlantyk i w Europie. Szczyt ma też zatwierdzić inicjatywę 4×30, zgodnie z którą do roku 2020 państwa Sojuszu będą utrzymywać w wysokiej gotowości 30 batalionów zmechanizowanych, 30 eskadr powietrznych oraz 30 okrętów bojowych, gotowych do działania w czasie nie dłuższym niż 30 dni.

(KG/KP)

Liderzy krajów NATO zatwierdzili też inicjatywę 4×30 – wzmocnienia zdolności do odpowiedzi i szybkości reagowania. Zakłada ona, że do 2020 r. państwa Sojuszu będą utrzymywać na wysokim poziomie gotowości 30 batalionów zmechanizowanych, 30 eskadr powietrznych oraz 30 okrętów bojowych, gotowych do działania w czasie nie dłuższym niż 30 dni.

 

Poruszone zostały także kwestie dotyczące wydatków obronnych państw NATO.

 

Ponad to, przywódcy 29 państw NATO, którzy spotkali się w środę na szczycie w Brukseli, zdecydowali, żeby zaprosić rząd Macedonii do negocjacji akcesyjnych.

Prezydent.pl

Podziel się z innymi:
7 zakazanych leków
Dr Szturo: Muzeum II
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »