Wielka Brytania wzywa Irlandię do złagodzenia stanowiska

Podziel się z innymi

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May zaapelowała do rządu w Dublinie, aby zmniejszył nacisk na kwestie dotyczące zachowania pokoju i porozumienie wielkopiątkowe, traktował, jako obowiązujące.

 

Theresa May oświadczyła, że jej rząd bardzo poważnie podchodzi do wcześniejszych zobowiązań i jako jeden z gwarantów pokoju w Irlandii Północnej, będzie wywiązywał się z podpisanych porozumień.

Kwestia, którą podnosi Dublin, czyli kluczowy obecnie element podczas negocjacji związanych z Brexitem, jest utrzymanie w pełnym kształcie umowy pokojowej z Wielkiego Piątku, jednak nacisk na zawarcie dodatkowych zapisów w umowie pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską, jest zbyt duży, mówiła premier May i blokuje rozmowy oraz osiągnięcie porozumienia.

Theresa May powiedziała również, że czuje się przez irlandzki rząd dotknięta słowami, iż jej kraj nie traktuje poważnie porozumienia i próby ustawienia tej sprawy, jako najważniejszego punktu negocjacji Brexitowych nazywa przesadzonymi.

 

Rząd Republiki swoje przekonanie powziął na podstawie zachowania gabinetu w Londynie, który miał jakoby instruować zarówno ministrów, jak i członków parlamentu, jak zachować się, o ile Wielka Brytania opuści unijny blok bez porozumienia, a to może wywołać niepokoje w przeciwnych opuszczeniu Unii regionom Wielkiej Brytanii.

Prośba o zawarcie brytyjskich gwarancji w sprawie pokoju i zachowania wszystkich zapisów oraz działań w obecnym kształcie, a dotyczących porozumienia pokojowego z Wielkiego Piątku, miała pojawić się podczas rozmów dwustronnych, jakie prowadził niedawno gabinet w Dublinie ze swoim londyńskim odpowiednikiem.

 

Obecnie nie wydaje się, aby rząd Republiki odstąpił od swoich żądań, ponieważ w samej partii konserwatywnej, którą prowadzi Theresa May, nie ma jednomyślności na zarówno kwestie związane z wyjściem z UE, jak i na współpracę Irlandii Północnej z Republiką po 29 marca 2019 roku.

To z kolei może zaburzyć proces pokojowy i dalszą realizację porozumienia, a w nim zawarty był najważniejszy chyba punkt, przynajmniej z perspektywy Dublina, połączenia obu Irlandii w jeden kraj.

Bogdan Feręc

Źr: BBC/Reuters

Droższe ogrzewanie
Tysiące ludzi pozos
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »