Wielka Brytania wycofa się z Brexitu?

Dzisiaj w Westminsterze rozpocznie się pięciodniowy maraton debat, a przez prawie tydzień tamtejsza Izba Gmin rozmawiać będzie o przyszłości Królestwa.

 

Co chyba w tym wszystkim najważniejsze, tematem wiodącym będzie opuszczenie Unii Europejskiej, formuła działania w tej sprawie, a ukoronowaniem ma być dyskusja, czy Brexit można jeszcze zatrzymać.

Początek pięciodniowych zmagań będzie właściwie normalny, bo głos w sprawie i stanowisko rządu przedstawi premier Theresa May, aby następnie sprawy w swoje ręce, a może lepiej będzie powiedzieć gardła, wzięli członkowie parlamentu.

 

Jak twierdzi brytyjska prasa, będzie to jedna z najważniejszych debat w kwestii brexitowej, bo ważyć się będą losy przyszłości Zjednoczonego Królestwa, a i gospodarczego bytu wyspy. Żeby Brexit się dokonał i to trzeba podkreślić, Theresa May przekonać musi około 100 parlamentarzystów, by zagłosowali zgodnie z wolą jej gabinetu.

Może i pół biedy byłoby, gdyby tych głosów brakowało wśród reprezentantów innych ugrupowań zasiadających w Izbie Gmin, ale co przykre dla premier May, wiele z nich jest już teraz w jej rodzimej Partii Konserwatywnej.

Problemem dla May jest również Demokratyczna Partia Unionistów z Irlandii Północnej, a tej przewodzi Arlene Foster i Partia Pracy pana Corbyna, która także deklaruje odrzucenie umowy, o ile argumentacja nie będzie wydawać się przekonująca.

Źr: The Times/Reuters

 

Gazety na wyspach spekulują już, jaki może być scenariusz w przypadku odrzucenia rządowych propozycji przez Westminster i częściej snuje się wizje planu „B”.

Jaki ten mógłby być? No cóż, właściwie są trzy. Pierwszy to rząd Wielkiej Brytanii nadal forsuje pomysł podpisania wynegocjowanej umowy, Drugi to odstąpienie od umowy, którą podpisano w Brukseli, a trzeci to oczywiście referendum i głos społeczeństwa w tej sprawie.

Z tym trzecim mogłoby być też ciekawie, bo ulica zmęczona jest już wiecznymi przepychankami słownymi w Westminsterze i dynamiczną karuzelą stanowisk na Downing Street, a skoro politycy zbyt często pytają naród, jak mają postąpić, w ocenie niektórych, stają się niepotrzebni i tę tezę będę nadal lansował.

Bogdan Feręc

Znajdź nas:

Na święta wydamy p
Dlaczego trzeba zmie
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn