Wielka Brytania pozostanie w unii celnej

Brytyjski rząd zajął nareszcie stanowisko i zdecydował, co zostało opublikowane w propozycji planu uniknięcia twardej granicy i nie tylko Irlandia Północna pozostanie w unii celnej.

 

Jak brzmi komunikat, cała Wielka Brytania pozostanie w unii celnej po marcu 2019 roku, co pozwoli na kontynuowanie wymiany handlowej z Unią Europejską, a i zniweluje do zera zagrożenie twardą granicą pomiędzy Republiką Irlandii a Irlandią Północną.

Propozycja, jeżeli zgodzą się na nią wszystkie kraje unijne, obowiązywać będzie do chwili wynegocjowania innych warunków współpracy z UE lub poszczególnymi krajami wspólnoty, mówiła na konferencji prasowej Theresa May.

 

Biuro Premiera Wielkiej Brytanii informuje dodatkowo, iż spodziewa się pełnego zakończenia negocjacji do końca 2021 roku, a w dokumencie pojawiło się jeszcze jedno zastrzeżenie i rząd UK poinformował, że proponowane rozwiązanie wejdzie w życie, jeżeli do marca 2019 r. nie uda się osiągnąć porozumienia.

W projekcie znalazł się też zapis, który dotyczy bezpośrednio Irlandii, a w tym czytamy, iż mechanizmy zabezpieczające przed twardą granicą na irlandzkiej wyspie, powinny być kontynuowane nawet po 2021 roku i podpisaniu nowych porozumień celnych. To z kolei zabezpieczy gospodarki Republiki oraz Irlandii Północnej przed negatywnym wpływem opłat celnych.

 

Politycy Republiki z optymizmem wypowiadali się o propozycji upublicznionej przez premier Theresę May, jednak w ich wypowiedziach pobrzmiewały obawy, a te nie są niczym nadzwyczajnym, bo przecież strona brytyjska już wiele razy zmieniała swoje zdanie, a i wycofywała się z wcześniejszych deklaracji.

W każdym razie wicepremier i minister spraw zagranicznych Simon Coveney powiedział, że z niecierpliwością czeka na spotkanie, na którym omówione zostaną brytyjskie propozycje.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.uk

Podziel się z innymi
Wzrosły ceny konsum
Czy to było potrzeb
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »