Wielka Brytania może zrezygnować

Zgodnie z opinią prawną rzecznika generalnego Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, Wielka Brytania może jednostronnie odwołać lub wycofać się z Artykułu 50, co zostanie odebrane przez Unię Europejską, jako rezygnacja z Brexitu.

 

W związku z opublikowanym orzeczeniem rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Manuel Campos Sanchez-Bordona w całości odrzucił twierdzenie, że tylko jednogłośna decyzja Rady Europejskiej, może zakończyć procedurę wyjścia Brytyjczyków z Unii Europejskiej.

Wielka Brytania, o ile chciałaby zrezygnować z opuszczenia Unii Europejskiej, „powinna złożyć zawiadomienie o zamiarze odwołania uruchomionego Artykułu 50, a wszelkie działania w tej sprawie będą zawieszone, do czasu zawarcia umowy odstąpienia”, mówił Sanchez-Bordona.

Opinia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości jest wiążąca, więc i może zostać zastosowana w dowolnym czasie przed 29 marca 2019 roku. To z kolei oznacza, a bez zagłębiania się w zakamarki całej sprawy, iż Wielka Brytania otrzymała właśnie kolejne koło ratunkowe i jeżeli z niego skorzysta, pozostanie w Unii Europejskiej, jednak będzie mogła wynegocjować dla siebie inne warunki uczestnictwa we wspólnocie.

 

Będąc przy ważnych dla nas sprawach brytyjskich, powiedzieć trzeba, że Theresa May dostała porządnego klapsa od tamtejszych parlamentarzystów, bo ci przegłosowali rezolucję, iż brytyjski rząd, „pogardza parlamentem” i jednocześnie nakazali opublikowanie opinii prawnej dotyczącej zabezpieczeń granicy Irlandii Północnej z Republiką. Temat opisany szerzej został we wczorajszym wydaniu.

Działając na polecenie Westminsteru, rząd przedstawi posłom na dzisiejszym posiedzeniu parlamentu dokument, którzy stworzył prokurator generalny Wielkiej Brytanii Geoffrey Cox, a mówi o możliwości trwania otwartej granicy na irlandzkiej wyspie, przez nieograniczony czas.

Bogdan Feręc

Źr: Europejski Trybunał Sprawiedliwości/Westminster Press Office

Znajdź nas:

Pracownicy zyskają?
Rozwody w maju
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn