Większe bezpieczeństwo dla ofiar przestępstw

Od wczoraj obowiązują nowe przepisy dotyczące zeznań ofiar poważnych przestępstw, a te poprzez nowelizację prawa, będą mogły czuć się znacznie bezpieczniej.

 

Rozporządzenie, które wprowadza szereg nowych środków ochrony ofiar, skierowane jest do osób, które do tej pory musiały zeznawać w sądach, ale i na etapie przygotowawczym dokumentacji dla prokuratury, a następne przed samym prokuratorem.

Obecnie, o ile ofiara przestępstwa będzie sobie tego życzyć, jej zeznania zostaną utrwalone w formie wideo, aby następnie służyły, jako materiał dowodowy w sprawie.

Minister sprawiedliwości Charlie Flanagan składając podpis pod nowelizacją, otworzył jeszcze jedną możliwość i jeżeli sąd uzna, iż potrzebuje dodatkowych zeznań ofiary, ta może składać je za pośrednictwem transmisji audio-video.

Oba przepisy zabezpieczą ofiary przestępstw przed kilkukrotnym składaniem zeznań, a jednocześnie uwolnią ją od ponownego spotkania ze swoim napastnikiem.

 

Podobne rozporządzenie dotyczy także oskarżonych, którzy otrzymali możliwość składania zeznań wideo.

 

Ustawa mówi również o udostępnianiu materiałów dowodowych osobom trzecim, czyli najczęściej psychologom i doradcom sądowym w sprawach o przestępstwa seksualne i od wczoraj specjaliści mogą korzystać z materiałów dowodowych nagranych na nośniku obrazu i dźwięku. Do tej pory każdorazowo na dostęp do materiałów zgodę musiał wyrazić sąd, a jednocześnie ofiara przesłuchiwana był przez specjalistę lub ten uczestniczył w rozprawie.

 

Minister Flanagan jest zdania, iż przepisy pomogą przede wszystkim osobom młodocianym, które padły ofiarami przestępstw seksualnych, a wielokrotne przesłuchania i rozprawa sądowa, były dla nich bardzo stresujące.

Na koniec minister sprawiedliwości poruszył jeszcze jedną ważną kwestię i poinformował, iż ofiara przestępstwa będzie mogła śledzić proces za pośrednictwem relacji wideo, nie będąc jednocześnie na sali rozpraw. Niestety będzie musiała przebywać w tym czasie w budynku sądu, gdyż relacja z rozprawy prowadzona będzie wyłącznie za pośrednictwem wewnętrznej sieci telekomunikacyjnej sądu.

Bogdan Feręc

Źr: Ministerstwo Sprawiedliwości

Podziel się z innymi
RTÉ poszukuje wykon
Irlandia oszalała
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »