,,Wesele” od PREZYDENTA

– Przekazuję na Państwa ręce okolicznościowy egzemplarz „Wesela”. Niech stanowi on pamiątkę wspólnej lektury oraz świadectwo żywotności arcydramatu Stanisława Wyspiańskiego – napisał do Sobotniej Polskiej Szkoły J. Korczaka w Limerick prezydent Andrzej Duda. Unikatowe wydawnictwo trafiło do placówki w uznaniu za udział w ,,Narodowym Czytaniu”.

– Pragnę serdecznie podziękować Państwu za udział we współtworzeniu tegorocznej odsłony ,,Narodowego Czytania” – rozpoczął swój list do naszej szkoły prezydent Polski. – Państwa zaangażowanie sprawiło, że na nowo odkryliśmy wielkość ,,Wesela” Stanisława Wyspiańskiego – dzieła, które od przeszło stu lat przynależy do kultury duchowej naszego narodu – czytamy dalej.

 

List od prezydenta RP przyszedł do nas wraz z pięknym wydaniem dramatu Stanisława Wyspiańskiego.

 

– To dla nas wielki zaszczyt – mówi Kamila Turzyńska, wicedyrektor szkoły. – Dla nas, tu na emigracji, krzewienie wśród dzieci poprawnej polszczyzny w mowie i piśmie jest niezwykle ważne. Równie istotne jest przekazywanie młodszym pokoleniom polskiego dziedzictwa kulturowego i narodowego, do którego zaliczamy twórczość wielkich, polskich pisarzy. Dlatego już sam udział w takich akcjach, jak ,,Narodowe Czytanie” jest dla nas wyróżnieniem. A jeszcze, gdy otrzymujemy za to takie słowa uznania od głowy państwa polskiego, to tylko chce się działać jeszcze więcej. Po prostu pięknie – kwituje.

Wyjątkowy egzemplarz znalazł się już w szkolnej biblioteczce. Unikatowe wydanie zawiera dedykację od Pierwszej Damy, Agaty Kornhauser-Dudy:

,,W podziękowaniu za wspólny udział w Narodowym Czytaniu ,,Wesela” Stanisława Wyspiańskiego w 2017 roku.”

 

Prezydent Andrzej Duda zaprosił nas do udziału w tegorocznej edycji, która ma być wyjątkowa. (Dziś wiemy, że lekturą ,,Narodowego Czytania” będzie Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. Źródło: http://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2018/)

 

– Zapraszam wszystkich Państwa do uczestnictwa w ,,Narodowym Czytaniu” 2018 – w roku szczególnego jubileuszu, w stulecie odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległego bytu – zaprasza prezydent Duda w dalszej części listu.

 

Edycja 2017 ,,Narodowego Czytania” odbyła się we wrześniu. Obok Sobotniej Polskiej Szkoły im. J. Korczaka w Limerick wzięli w niej udział: Teatr Polski w Limerick, Slavic Inspirations, Lily TV oraz aktywna Polonia z Limerick. Wszyscy czytali wspólnie dramat Stanisława Wyspiańskiego pt. ,,Wesele”.

 

Autor: Edyta Drzymała, przy współpracy ze Stasiem Ulbrychem

Foto: Staś Ulbrych

Podziel się z innymi
TAGI POSTA
Strong support from
Gaz lepszy od oleju
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?

Translate »