UWAGA! Wirus na Facebooku

Wirus rozsiewany na Facebooku atakuje przez Messengera.

Dziennik Zachodni alarmuje: Groźny wirus na Facebooku. Jak usunąć wirusa z Facebooka i Messengera?

Jak usunąć wirusa z Facebooka i Messengera? Na portalu społecznościowym Facebook ponownie szaleje groźny wirus. Na początku czerwca 2018 r. zaatakował z wyjątkową siłą. Nieświadomi niczego użytkownicy stali się łatwymi obiektami ataku oraz zaatakowali innych. Wystarczy, że jeden z użytkowników zostanie „zainfekowany”, a po chwili – nieświadomie – będzie wysyłał swoim znajomym podejrzane wiadomości.

W ten sposób łańcuszkowo zarażane wirusem są kolejne konta Facebooka.

 

Wirus z Facebooka: O wirusie napisały już m.in. serwisy „Zaufana Trzecia Strona” oraz spidersweb.pl. Wiadomości są dla nas szczególnie interesujące, ponieważ zawierają nasze zdjęcie profilowe i są podpisane naszym imieniem.

– Po kliknięciu w odnośnik użytkownik jest prowadzony do strony udającej serwis YouTube. Tam pojawia się informacja o braku możliwości obejrzenia materiału bez instalacji specjalnego rozszerzenia. Jeżeli użytkownik zdecyduje się na ten krok, z jego konta zaczną być rozsyłane wiadomości podobne do tej, którą sam otrzymał – ostrzega spidersweb.pl.
I to właściwie tyle.

 

A więc do rzeczy.
Jak działa wirus z Facebooka? Zasada działania wirusa na Facebooku jest bardzo prosta. Po kliknięciu w wiadomość od znajomego, złośliwy program instaluje się, jako wtyczka lub rozszerzenie w przeglądarce. Od tej pory ma dostęp pd naszego konta na Facebooku i może infekować konta naszych innych znajomych bez naszej wiedzy. Użytkownicy Facebooka i Messengera nawet nie wiedzą, że ich komputer zaraża inne.
Jak usunąć wirus z Facebooka? Aby usunąć wirus z Facebooka musimy liczyć na dobrą wolę naszych znajomych, do których nasz komputer, bez naszego udziału, wysłał wirusa.

Być może zapytają nas: Co to jest? lub prześlą jakąkolwiek inną wiadomość informująca nas o podjętej rozmowie. Jeśli tak zrobią, to mamy szansę na sukces. Tylko w ten sposób dowiemy się, że nasi znajomi dostali od nas wirusa.

Co dalej robić, aby usunąć wirusa z Facebooka?

Należy następnie wejść na profil naszych znajomych i usunąć wiadomość, którą nasz komputer zapisał na ich profilu w postaci zwykłego postu.
Niestety to jedyny skuteczny sposób poradzenia sobie z tym problemem.

 

Facebook blokuje wirusa i… nasze konto (!)
Facebook nigdy nie śpi. Nawet w nocy jest nam w stanie zablokować dostęp do konta, jeśli uzna, że nasz komputer rozsiewa wirusy. Blokada trwa 24 godziny. W tym czasie mamy działać. W oknie dialogowym pojawia się stosowna informacja i cztery kroki, jak sobie z tym poradzić.
Najważniejszym krokiem jest zeskanowanie naszego komputera przez program antywirusowy ESET, który można pobrać z Facebooka. Skanowanie online trwa od godziny do nawet 6 godzin. Po wykonaniu tych operacji możemy się już zalogować do konta, dodawać zdjęcia, zmieniać statusy, jednak wciąż nie możemy umieszczać linków w swoich statusach. To kara za popełniony grzech. Na usunięcie tych niedogodności trzeba zaczekać kilkanaście kolejnych godzin. Po tym czasie sytuacja wraca do normy. Możemy już zarówno publikować wpisy (zmieniać statusy), zdjęcia, filmiku i publikować linki do ulubionych serwisów.

 

Jaka nauczka z tego płynie?
Nigdy nie otwieraj załączników w wiadomości na Messengerze, zanim nie potwierdzisz, że osoba, od której je dostałeś, naprawdę je wysłała, czy też w jej imieniu wysłał je zainfekowany wirusem komputer.

Przemysław Zbieroń
Żródło: “DZIENNIK ZACHODNI”
Fot. Google

Podziel się z innymi
TAGI POSTA
Człowiek Roku Europ
„Mundur jak z McDo
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »