Unijni pozostaną w Wielkiej Brytanii

Dużo ciekawych rzeczy dzieje się u naszych wschodnich sąsiadów, bo to i nowe decyzje w sprawie przebywających w Wielkiej Brytanii imigrantów, a i groźba ze strony Theresy May.

 

Premier Theresa May zapewniła, iż chce pozostać ze wszystkimi krajami Unii Europejskiej w dobrych stosunkach, więc powiedziała, że wszyscy obywatele UE, którzy znajdą się w Królestwie przed 29 marca 2019 roku, będą mogli pozostać na wyspie.

Co ważne, stanie się tak, niezależnie od tego, czy umowa brexitowa zostanie przyjęta, czy 11 grudnia Westminster zadecyduje inaczej.

 

Tutaj właśnie dochodzimy do kolejnej ważkiej sprawy, bo samego głosowania, a o ile nie przebiegnie ono po myśli Downing Street, a i samej Theresy May, to Izba Gmin będzie miała niewielki problem. Szefowa gabinetu w Londynie zapowiedziała, że Westminster ma teraz dwa wyjścia. Jednym z nich jest przyjęcie wynegocjowanych warunków opuszczenia Unii Europejskiej lub w drugim przypadku, odrzucenie umowy.

Jeżeli jednak parlament nie zgodzi się na przyjęcie dokumentu w obecnym kształcie, to Theresa May straszy Westminster, że ogłosi odstąpienie od Brexitu.

 

W tej sprawie debatować będzie dzisiaj Izba Gmin, bo część posłów ponownie stwierdziła, iż rząd chce przeforsować umowę brexitową za wszelką cenę i każdym dostępnym sposobem. Parlamentarzystom nie spodobał się również sposób, w jaki Theresa May mówiła o wydarzeniach po odrzuceniu umowy i odebrali to, jako zwyczajną groźbę.

Bodgan Feręc

Źr: BBC/Reuters

Znajdź nas:

Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn