Unia Europejska sfinansuje nową trasę morską z Irlandii

W ramach projektu pomocy Irlandii po Brexicie, Unia Europejska zapowiedziała pomoc w realizacji nowej trasy transportu morskiego, która prowadzić będzie na północ Europy kontynentalnej.

 

Obecnie większość morskich tras transportowych prowadzi z Calais przez Wielką Brytanię do Dublina i Cork, jednak po opuszczeniu przez Brytyjczyków Unii Europejskiej, ten szlak albo zostanie zamknięty, poprzez bariery celne, albo czas transportu wydłużony, co źle wpłynie na dostarczanie towarów do Irlandii, jak i na eksport z wyspy.

Brukselscy urzędnicy uznali więc, a jak mówią, jest to prawdopodobne, dokona się opuszczenie przez Wielką Brytanię UE bez umowy, to wywołany przez Brexit impas portowo-lotniskowy, może ograniczyć możliwości importowo-exportowe Republiki.

 

W związku z niepewną sytuacją negocjacyjną UE uznała, iż pomoc Irlandii jest niezbędna, co przełoży się na stworzenie nowych szlaków komunikacji morskiej. W ramach tej propozycji Republika będzie mogła rozwinąć swoją bazę portową, a i flotę statków transportowych, które wozić będą towary do i z Calais, Dunkierki, Zeebrugge, Antwerpii i Rotterdamu.

 

Prezentując projekt pomocy Irlandii wysoki urzędnik Komisji Europejskiej Martin Selmayr powiedział posłom Parlamentu Europejskiego:

Kluczowym elementem planowania jest pomoc Irlandii w ekonomicznym powiązaniu z najważniejszymi portami na Morzu Północnym.

 

Komisja Europejska, jak donoszą źródła w Brukseli, rozpoczęła już opracowywanie, tajnych jeszcze propozycji, które staną się podstawą do zaprojektowania nowych szlaków, które „korytarzem towarowym”, połączą Irlandię z kontynentalną częścią korytarza Morza Północnego.

Bogdan Feręc

Źr: PE/EU

Podziel się z innymi
„Rodzinie” odebr
Pomimo wszystko jest
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »