UBEZPIECZENIE JAK UBRANIE

UBEZPIECZENIE NA ŻYCIE to temat, który budzi w nas różne odczucia i skojarzenia. Jedni z nas myślą o tym, jak o wyrzucaniu pieniędzy w błoto i zbędnym wydatku. Gdy widzą stoisko reklamowe z agentem ubezpieczeniowym w jakimś sklepie, to starają się omijać je szerokim łukiem. Inni zaś postrzegają ubezpieczenie, jako coś pożytecznego, ale uważają, że jeszcze nie pora na to, by takie posiadać, albo uważają, że przy ich skromnym budżecie, nie stać ich na taki wydatek. W końcu są i tacy (i na szczęście jest ich coraz więcej), którzy traktują ubezpieczenie jako pewną formę inwestycji oraz wyraz odpowiedzialności wobec swoich najbliższych. Wiedzą, że posiadając je, mogą spać spokojnie, gdyż w razie turbulencji życiowych ich rodzina będzie finansowo zabezpieczona.

 

A jak jest w przypadku Państwa? W której grupie widzą Państwo siebie? By pomóc odpowiedzieć Wam na to pytanie, chciałbym przybliżyć pokrótce tematykę polis ubezpieczeniowych.

 

CZYM JEST UBEZPIECZENIE NA ŻYCIE?

Firmy ubezpieczeniowe działające na rynku irlandzkim oferują swoim klientom polisy składające się zwykle z czterech podstawowych filarów. Są nimi: ubezpieczenie na życie, ubezpieczenie od chorób krytycznych, ubezpieczenie od pobytu w szpitalu i ubezpieczenie wypadkowe.

 

Ubezpieczenie na życie wypłaca rodzinie zmarłego jednorazową kwotę określoną w polisie. Zwykle powinna być to suma, która sprawi, że sytuacja finansowa rodziny klienta nie zmieni się w przypadku jego śmierci. Ważne jest zatem precyzyjne jej wykalkulowanie.

 

Ubezpieczenie od chorób krytycznych to forma zabezpieczenia w przypadku, gdy zachorujemy na jedną z poważnych chorób. Pierwsze miejsce według statystyk zajmuje nowotwór (do 58% przypadków), następnie zawał serca. Ubezpieczalnie posiadają na swej liście od 44 do 47 różnych chorób, które są określane mianem poważnych. Gdy jedna z tych chorób zostanie zdiagnozowana, wówczas ubezpieczalnia wypłaca nam jednorazową sumę, która pozwoli nam przeżyć przez kolejne kilka lat bez martwienia się o nasze finanse.

 

Ubezpieczenie od pobytu w szpitalu zwykle pokrywa nasz pobyt w szpitalu, wypłacając nam, a nie szpitalowi kwotę wybraną w polisie. Jest to bardzo ważne, że to my, a nie szpital otrzymujemy pieniądze z polisy, gdyż po pierwsze możemy je wydać w sposób, w jaki chcemy, a po drugie możemy wybrać kwotę ubezpieczenia wyższą, niż rachunek za dzień w szpitalu, tak aby pokryła również nasze dni, gdy nie jesteśmy w pracy z powodu hospitalizacji. Wszystkie ubezpieczalnie przyjęły w przypadku tego benefitu tę samą zasadę – należy być w szpitalu przynajmniej 72 godziny, by otrzymać płatność od pierwszego dnia. Firmy ubezpieczeniowe wyszły bowiem z założenia, że jeden dzień w szpitalu stanowi dla nas niewielką stratę finansową, natomiast trzy dni bycia hospitalizowanym obciążą znacznie nasz budżet i dlatego powinny być zabezpieczone.

 

Ubezpieczenie wypadkowe to jak nazwa wskazuje, chroni nasz dochód, gdy ulegniemy jakiemuś wypadkowi. Otrzymujemy wówczas do 50% naszego tygodniowego wynagrodzenia. Ubezpieczalnie jednomyślnie wprowadziły wspólną zasadę w tym przypadku: tak jak Social Welfare wypłaca Disability Benefit po 6 dniach roboczych, tak firmy ubezpieczeniowe wypłacają odszkodowanie po 14 dniach kalendarzowych. Ubezpieczenie wypadkowe jest szczególnie ważne dla osób samozatrudnionych, gdyż nie mogą liczyć na pomoc w postaci benefitów z Social Welfare, oraz dla pracujących fizycznie, które są narażone na wypadki w miejscu pracy.

 

Należy wspomnieć jeszcze o innych mniej popularnych produktach, jakie oferują firmy ubezpieczeniowe takie jak Surgical Cash – wypłacenie jednorazowej kwoty w przypadku poważniejszych operacji chirurgicznych czy Broken Bones, który wypłaca jednorazowe odszkodowanie, w przypadku złamanych kości.

 

JAK POWINNO WYGLĄDAĆ ODPOWIEDNIO DOBRANE UBEZPIECZENIE ŻYCIE?

Ubezpieczenie na życie jest jak ubranie – nie każdy może nosić takie samo. Marynarka mojego kolegi raczej nie będzie na mnie dobrze leżeć. Tak jak krawiec musi zdjąć miarę z nas, tak też doradca finansowy musi przeprowadzić szczegółowy wywiad rodzinny i finansowy, który pozwoli mu na skrojenie dobrze dopasowanej polisy. Wiadomo, im więcej szczegółów weźmie pod uwagę, tym bardziej odpowiednią ofertę dla nas dobierze.

 

Bardzo ważnym aspektem jest przeprowadzenie uczciwego wywiadu medycznego przez doradcę finansowego. Im dokładniej odpowiemy na zadane pytania medyczne, tym większą możemy mieć pewność, że polisa będzie w pełni wypłacalna. Istnieje niewielki procent klientów (zwykle 1-2%), którzy nie otrzymali odszkodowań, ponieważ w chwili podpisywania umowy zataili bądź zapomnieli o przebytej chorobie, wypadku lub pobycie w szpitalu.

 

Istotne jest zatem by zarówno doradca finansowy, jak i klient podeszli poważnie, uczciwie i rzetelnie do sporządzenia umowy ubezpieczenia na życie.

 

ILE ZAPŁACĘ ZA UBEZPIECZENIE?

W związku z tym pytaniem krążą różne mity. Są osoby, które twierdzą, że ubezpieczenia są zbyt drogie i nie stać ich na nie. Są też tacy, którzy twierdzą, że ich sąsiad czy kolega płaci bardzo niewiele i ma pełne ubezpieczenie. Tak jak wspomniałem wyżej, ubezpieczenie jest, jak ubranie – im więcej chcemy dodatków, tym będzie droższe.

 

W rzeczywistości cena ubezpieczenia zależy od kilku czynników: naszego wieku, ilości benefitów i ich wysokości, naszego zawodu wykonywanego, tego czy jesteśmy palaczami, naszego BMI czy przebytych wcześniej chorób. Stąd ceny ubezpieczeń poszczególnych klientów różnią się i niezasadnym jest porównywać je ze sobą.

 

Na ogół im młodsi jesteśmy, tym polisa będzie tańsza. Istotnym szczegółem jest fakt, że dzieci są ubezpieczane za darmo na polisie rodziców.

 

Mam nadzieję, że choć trochę przybliżyłem Państwu kwestię ubezpieczeń na życie i pomogłem odpowiedzieć na nurtujące Was pytania. Ja sam jestem pasjonatem tej tematyki. Moją przygodę z ubezpieczeniami w Irlandii rozpocząłem w 2007 roku i od tego czasu spotkałem i pomogłem wielu klientom. Do tego jestem prawnikiem z wykształcenia, co uważam za atut w tej branży, gdyż w przypadku umów, także ubezpieczeniowych ważne są szczegóły.

 

Zapraszam Państwa na DARMOWE KONSULTACJE, podczas których postaram się odpowiedzieć Państwu na nurtujące Was pytania odnośnie do Life Insurance, przeanalizować istniejące ubezpieczenie, które posiadacie, sprawdzając, czy jest ono odpowiednio dobrane do profilu Państwa rodziny. W razie potrzeby pomogę również wyszukać nową polisę skrojoną na miarę Państwa potrzeb jak dobry garnitur.

 

Pozdrawiam serdecznie, Paweł Wesołowski

mgr prawa (polskie prawo), APA in Life, Pensions and Loans

Doświadczenie w ubezpieczeniach w Irlandii od 2007 roku

Zapraszamy na stronę Pawel Wesolowski – Ubezpieczenia, Plany Emerytalne>>>

Tel. 083-1110111

Bernadette Linnane t/a Linnane Financial Services is regulated by the Central Bank of Ireland

Artykuł sponsorowany.

Podziel się z innymi
Będzie jaśniej i t
Only for the Irish
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »