Tysiące ludzi pozostanie na ziemi

Strajk pilotów trwa i ma wpływ na całą Europę, bo odwołano dzisiaj ponad 400 lotów.

 

Strajk pracowników Ryanair odbywa się dzisiaj w Niemczech, gdzie najwięcej lotów zostało odwołanych, ale też w Szwecji, Irlandii oraz Belgii i Holandii. Ogółem strajkiem zostało dotkniętych sporo ponad 50.000 pasażerów, którzy korzystali każdego dnia z około 15% lotów, jakie oferował irlandzki przewoźnik.

Spór płacowy i dotyczący warunków zatrudnienia ciągnie się już od ubiegłego roku, a kiedy wydawało się, że sytuacja wraca do normy, piloci i personel kabinowy zrzeszony w związkach zawodowych, zaatakowali ponownie.

 

Wcześniejsze informacje mówiły o toczących się rozmowach, a nawet kilku porozumieniach, jakie udało się podpisać, to jednak nie wpłynęło na całość problemu płacowego, czyli także na pasażerów.

Strajki pilotów mają być kontynuowane, co podkreślają związkowcy, ponieważ nie zważając na to, co już osiągnęli, a Ryanair podwyższył wynagrodzenia i lekko zmodyfikował plan obsadzania lotów załogami, chcą więcej, co z kolei postawi w trudnej sytuacji samą linię.

Jak informuje przewoźnik, dalsze żądania zmienią całkowicie profil firmy i z linii budżetowych Ryanair stanie się firmą lotniczą, w której niskie, czy też niższe ceny biletów przejdą do historii.

 

W oświadczeniu Ryanair czytamy, że obecna akcja strajkowa w 5 z 37 baz przewoźnika w Europie, „jest godna pożałowania”, a linia obwinia związkowców o stwarzanie problemów pasażerom. Ryanair nie bez racji twierdzi, że część central związkowych odmawiała udziału w negocjacjach lub zrywała rozmowy z błahych powodów, a to wpływa na cały proces dochodzenia do rozwiązań, które zadowolą obie strony sporu.

 

Tu powstaje też pytanie, czy nadal należy obawiać się odwoływania lotów? Otóż tak i to przynajmniej do końca września. Już wcześniej związkowcy mówili, iż akcje prowadzone będą w okresie, w którym najwięcej pasażerów korzysta z usług Ryanair, aby wywierana na przewoźnika presja, skłoniła go do daleko idących ustępstw.

Bogdan Feręc

Źr: Ryanair

Zdj: Images.com

Podziel się z innymi:
Wielka Brytania wzyw
Papiescy bezdomni
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »