Transport publiczny ma się dobrze

Krajowy Urząd Transportu opublikował informację, iż Dublin Bus, Bus Éireann, Iarnród Éireann, Luas i LocalLink, przewiozły w ubiegłym roku łącznie o 5% więcej pasażerów.

 

Z tego wynika, że zanotowano ogółem ponad 250 mln podróży pasażerskich, co z kolei można uznać za wynik, który notowany był przed recesją, informuje w rocznym raporcie National Transport Authority.

W opublikowanym właśnie dokumencie znalazła się także informacja o rosnących nakładach na obowiązkowe świadczenia publicznych usług transportowych (PSO), a na ten cel z państwowej kasy wydano o 278 mln € więcej, czyli wzrost o 12%.

Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej, usługi PSO, które są społecznie konieczne, wymagają subwencji państwowych, a także zwiększania ich w miarę rosnących potrzeb.

W związku z tym Dublin Bus, Bus Éireann, Iarnród Éireann, Luas i LocalLink otrzymały z budżetu ogółem 579 mln €, a pieniądze przeznaczone były na dofinansowanie podróży ulgowych oraz bezpłatnych.

 

Problemem dla transportowców nadal są beneficjenci Social Welfare, którzy w ilości o 17% większej w porównaniu do 2013 roku korzystają z dofinansowania podróży, jednak Departament Zatrudnienia i Ochrony Socjalnej, wciąż przekazuje na przewozy uprawnionych tylko 76 mln €.

Do darmowych przejazdów w kraju uprawnione są np. osoby, które ukończy 66 lat życia, korzystający z zasiłków opiekuńczych oraz przebywające na zasiłku inwalidzkim.

 

W raporcie stwierdza się, że pomimo wzrostu ilości osób korzystających z przywileju darmowego przejazdu w ramach transportu publicznego, nie wzrosły nakłady na ten cel, co każe przewoźnikom pokrywać straty z opłat, które wnoszą pasażerowie płacący pełną stawkę za przejazd.

Ratunkiem przed całkowitym załamaniem finansów firm transportu publicznego, jest obecnie znacznie wyższa liczba pasażerów korzystających z transportu publicznego, na co wskazuje ilość przewiezionych przez Iarnrodu Éireann, Dublin Bus i Luas podróżnych. W tych trzech przypadkach ilość podróży przekroczyła szczyt przewozowy, który przypadał na 2007 rok.

Tak dobrych informacji nie ma w przypadku Bus Éireann, a ten przewiózł 31 mln pasażerów, czyli o 10 milionów mniej, niż w roku 2007. Jednym z powodów, jakie wymienia się dla niższego wyniku przewozowego, jest 21 dni strajkowych, jakie miały miejsce w 2017 roku.

 

Najwolniej ilość przewozów rosła na wschodnim wybrzeżu, a działo się tak pomimo silnego wzrostu gospodarczego w tamtym rejonie.

 

Raport stwierdza również, że Dublin Bus i Bus Éireann zapowiedziały powiększenie floty swoich pojazdów, a także uruchomienie nowych tras.

Bogdan Feręc

Źr: Krajowy Urząd Transportu

Podziel się z innymi
TAGI POSTA
„Spisek polityczny
Garda chowa się prz
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »