Totalny koniec z niezdrowymi przekąskami w szkołach

Komisja Wspólna, którą powołało Ministerstwo Edukacji oraz Oireachtas, zastanawiała się, czy dobrym pomysłem jest wprowadzenie w szkołach zakazu ustawiania automatów z przekąskami.

 

Maszyny miałyby zostać usunięte ze szkół podstawowych, ale też średnich, co ma pomóc w walce kraju z falą otyłości u dzieci. Do tej pory ustalono, że dzieci szkolne, częściej wybierają przekąski zawierające cukier i tłuszcze, co potwierdzono wynikami sprzedaży, więc jedynym sposobem na zmianę ich przyzwyczajeń, jest usunięcie słodyczy i chipsów ze szkół.

Co ciekawe, automaty mogą być zakazane również w miejscach, gdzie zbiera się dużo dzieci, czyli np. w okolicach placów zabaw, domów kultury oraz wszędzie tam, gdzie organizuje się zajęcia pozalekcyjne dla dzieci do lat 18, co także będzie rekomendowane.

 

Na podstawie zebranych informacji, Komisja badająca sprawę, zaleciła wprowadzenie całkowitego zakazu użytkowania maszyn sprzedających napoje gazowane, z wyłączeniem wody, oraz z niezdrowymi przekąskami.

 

Z danych wynika, co podkreślił Komitet Wspólny Oireachtas, że 27% szkół ponadpodstawowych, ma jeszcze na swoim terenie automaty do sprzedaży napojów gazowanych i słodkich przekąsek, natomiast w przypadku szkół podstawowych, jest to już tylko 1%.

 

W związku z decyzją Komitetu do parlamentu trafi wkrótce odpowiedni wniosek, aby ten zajął się sprawą i znowelizował obecnie przepisy. Do tej pory w szkołach można sprzedawać niezdrowe przekąski, jednak ich stosunek do tych zawierających zmniejszoną ilość cukru i tłuszczów musi wynieść 60:40 na rzecz zdrowszych.

Całkowity zakaz sprzedaży przekąsek w szkołach mógłby zacząć obowiązywać już we wrześniu, o ile parlament zdąży znowelizować przepisy.

Bogdan Feręc

Źr: Oireachtas

Podziel się z innymi:
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »