To obraza dla ofiar: Przestępcy unikają więzięnia i nie płacą odszkodowań!

Skazani przestępcy nie zapłacili w ubiegłym roku wartych ponad 15 milionów euro odszkodowań swoim ofiarom. Co gorsza, wśród nich tacy, którzy uniknęli kar pozbawienia wolności w zamian za obietnicę zapłaty grzywny. Można więc powiedzieć, że przestępcy w Irlandii w wielu przypadkach pozostają bezkarni.  

Szokujący raport ujawnił, że 1/3 grzywien nałożonych na przestępców między styczniem a grudniem zeszłego roku, została nieopłacona. Ofiary uważają, że jest to znieważanie poszkodowanych i chcą wymusić na systemie sądownictwa, by odszkodowania mogły być w lepszy sposób pobierane z zarobków przestępców, lub z ich zasiłków i emerytur.
Alison De Vere Hunt, z organizacji Victims of Crime, powiedziała: “Chcemy czuć się bezpiecznie w naszych domach i naszych firmach – mamy do tego prawo”.

Szokujące dane pojawiły się, gdy minister sprawiedliwości, Charlie Flanagan, przyznał w ostatnich dniach rzecznikowi sprawiedliwości Fianna Fáil, Jimowi O’Callaghanowi, że w ubiegłym roku 45 720 skazanych przestępców uniknęło płacenia grzywien, na ogólną kwotę 15,5 miliona euro.
30-letnia szefowa hodowli bydła, która mieszka w Cashel, w hrabstwie Tipperary i padła ofiarą włamania, powiedziała portalowi Extra.ie: “To kpina, co się dzieje. Ci, którzy nie płacą udowadniają, że nie przejmują się tym co zrobili i dodatkowo nie szanują systemu prawnego.  Kto jest tutaj po stronie ofiary? Dlaczego nie można pobierać grzywien od osób korzystających z pomocy społecznej, a także od tych, które zarabiają na życie?”

W niektórych sprawach o włamanie grzywny w wysokości 300- 3 000 euro zostały nałożone jako alternatywa dla kary pozbawienia wolności. Przedstawiciele organizacji występującej w obronie ofiar uważają, że to farsa.
Minister Flanagan powiedział: “Poprosiłem mój departament o dokładne monitorowanie stanowiska w celu zapewnienia kompleksowej reakcji na problem nagromadzonych nieopłaconych grzywien”.

Rzecznik sądowy powiedział, że ściąganie grzywien to obecnie bardzo długi i żmudny proces. Powiedział: “Jeżeli dana osoba nie zapłaci grzywny to po jakimś czasie wysyłane jest upomnienie. Jeśli przestępca nadal nie płaci to może zostać wezwany do sądu. Sędzia może wtedy wystosować nakaz zajęcia zarobków, zamienić grzywnę na karę pozbawienia wolności lub zmusić osobę bezrobotną do „odpracowania” grzywny”.

Niestety ofiary twierdzą, iż taki proces trwa miesiącami lub nawet latami. W tym czasie przestępcy chodzą wolno nie ponosząc żadnych konsekwencji swoich czynów.
Prezes grupy kampanii, radca prawny Kieran, powiedział, że pobieranie grzywien z zasiłków, a nawet emerytur nie jest w żadnym razie “kontrowersyjne”. Uważa on, że wszyscy powinniśmy płacić w życiu za swoje czyny.

Kara więzienia – zamiast płacenia grzywny – jest obecnie uważana przez wielu sędziów za “ostateczność” i często decydują się oni dać kolejną szansę oskarżonemu.

Wydaje się więc, że system sądownictwa jest tutaj po stronie winowajcy a nie po stronie poszkodowanego.

Magdalena Graszk

Podziel się z innymi
TAGI POSTA
Chcą podniesienia p
Apple będzie płaci
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »