To nie była awaria silnika

Komisja badająca przyczyny wypadku Cessny 208B opublikowała wstępny, niepełny jeszcze raport przyczyn katastrofy, do której doszło w maju.

 

Zginął wtedy 47-letni Niall Bowditch z Wielkiej Brytanii oraz 7-letni Kacper, którego rodzina prosi, aby nie ujawniać nazwiska, chociaż publikują je wszystkie irlandzkie media. W raporcie znalazło się stwierdzenie, iż nie ma dowodów, aby przyczyną katastrofy była awaria silnika, chociaż świadkowie mówili wcześniej, że słyszeli nieregularną pracę motoru maszyny.

Irlandzkie media nadal twierdzą, że ojciec Kacpra wykonał skok ze spadochronem tuż przed tragedią, jednak wcześniej dowiedzieliśmy się od rodziny, iż mężczyzna tego dnia nie oddawał skoków.

 

Komisja wypadkowa sprawdza jeszcze urządzenie rejestrujące parametry lotu „ADAS+”, jednak część mówiąca o mocy silnika, nie potwierdza hipotezy, a ten stracił moc przed katastrofą. Rejestrator do samego końca zapisywał dane, a silnik pracował na wysokich obrotach do chwili zderzenia się ziemią, mówią specjaliści.

 

Obecnie badany jest jeszcze jeden wątek sprawy, a ten mówi o chwiejnym locie maszyny, a następnie prawie pionowym spadku, o czym mówili świadkowie. To natomiast może sugerować problemy z usterzeniem samolotu.

 

Katastrofie uległa wtedy Cessna 208B (bliźniaczy typ samolotu na zdjęciu), typu Grand Caravan o długości 12,7 metra, konstrukcji metalowej. Egzemplarz, który rozbił się w maju, wyprodukowano w 2005 roku i posiadał wszelkie certyfikaty dopuszczające do lotu.

Bogdan Feręc

Źr: RTÉ

Podziel się z innymi
TAGI POSTA
Budownictwo w rozkwi
Jakie motywy były p
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »