To będzie dramat dla Irlandii

Według wysokiego rangą urzędnika Ministerstwa Sprawiedliwości Irlandia wkrótce może mieć duży kłopot, a ten wpłynie na sytuację w kraju.

 

Okazuje się, że bo wyjściu z Unii Europejskiej, Wielka Brytania zaplanowała diametralną zmianę prawa azylowego, co oznacza pozbycie się z kraju wszystkich niechcianych osób. To z kolei może skierować ścieżki oczekujących na przyznanie azylu emigrantów do Irlandii, a ta nie poradzi sobie z falą, jaka prawdopodobnie zaleje wyspę.

Co ważniejsze, Irlandii może nie mieć środków, zarówno prawnych, jak i finansowych, aby odesłać azylantów do krajów ich pochodzenia, mówił James Martin, asystent sekretarza Departamentu Sprawiedliwości.

 

Do Irlandii przybywać mogą również osoby, którym odmówiono przyznania prawa azylowego w Wielkiej Brytanii, a te jako nierejestrowane, będą przedostawać się do Republiki np. przez Irlandię Północną.

Jest jeszcze gorsza informacja, gdyż Irlandia może być zmuszona do przyjęcia każdego „odrzuconego” w Wielkiej Brytanii azylanta, a to przez prawo, jakie obowiązuje w UE.

 

Kolejnym problemem, a jednocześnie powodem, dla którego wnioski o przyznanie azylu w UK zostały odrzucone, był brak dokumentacji imigrantów, więc i niemożliwa jest ich pełna identyfikacja.

W tym kontekście o zbliżających się, a prawdopodobnych problemach poinformowani zostali pracownicy Departamentu Polityki Międzynarodowej, aby przygotowali się do nadchodzących wyzwań.

 

W prywatnych komentarzach, po przekazanej urzędnikom informacji słyszeliśmy, iż konieczna stanie się zmiana prawa, a przynajmniej zgoda Unii Europejskiej, na inną niż na kontynencie politykę azylową, co zabezpieczy Irlandię przed zalewem nieznanych przybyszów.

 

W związku z prezentowanymi obawami w Departamencie Polityki Międzynarodowej powstała grupa robocza, a ta zajmie się pełną identyfikacją problemów i ewentualnych zagrożeń, a te zostaną przekazane Departamentowi Sprawiedliwości, który może zmienić prawo azylowe, a także wystąpić do Unii Europejskiej o zgodę i ewentualną pomoc w odesłaniu nierejestrowanych azylantów do kraju ich pochodzenia.

Bogdan Feręc

Źr: International Policy Division

Zdj: Pixabay.com

Podziel się z innymi
TAGI POSTA
Apple ochroni naszą
Szpital reglamentowa
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »