Theresa May nic nie może

Źródła zbliżone do negocjatorów Brexitowych Unii Europejskiej poinformowały, iż w Brukseli rośnie obawa o eskalację kryzysu negocjacyjnego pomiędzy UE a UK.

 

Wydaje się, mówią informatorzy, iż z każdym tygodniem mniej do powiedzenia w Wielkiej Brytanii ma jej premier Theresa May, a do głosu dochodzą obecnie interesy poszczególnych ugrupowań. To zagrożenie dla całego procesu negocjacji, mówił jeden z pragnących zachować anonimowość wyższych przedstawicieli grupy negocjacyjnej UE, który dodał, że „May traci grunt pod stopami”.

W informacjach płynących z Brukseli słyszymy jeszcze kilka innych obaw, ale wszystkie mówią o możliwym wyjściu Brytyjczyków z Unii Europejskiej bez umów.

 

Ważną kwestią w brytyjskiej polityce stała się obecnie rosnąca niezdolność samodzielnego podejmowania decyzji przez gabinet Theresy May, która z jednej strony mierzyć się musi z totalnymi zwolennikami wyjścia z UE, jak i przychylnie nastawionymi do pozostania w niej liberałami.

Co istotne, również w szeregach Torysów nie ma pełnej zgodności, więc i poparcie prowadzonego przez May ugrupowania, nie jest specjalnie mocne.

 

Wydaje się również, że premier May, będzie musiała znaleźć rozwiązanie tej trudnej dla siebie sytuacji, które albo pomoże w osiągnięciu negocjacyjnego sukcesu, czyli podpisania umowy wyjściowej, albo wystąpić z wnioskiem o przedłużenie procesu negocjacyjnego z Unią Europejską, co da czas na uporządkowanie wszystkich spraw i to zarówno w kraju, jak i na forum UE.

W tym ostatnim przypadku Theresa May będzie miała jednak problem, ponieważ UE zapowiadała już wcześniej, iż nie zgodzi się na przeciąganie rozmów w nieskończoność i ostatecznym terminem wyjścia „z umową lub bez”, jest 29 marca 2019 roku.

 

May ma jeszcze jedno wyjście, ale jeżeli posunie się do tego rozwiązania, będzie to koniec jej politycznej kariery. Niedawno stworzono pewnego rodzaju furtkę do wycofania się z Brexitu i jeżeli Teresie May pomoże Irlandia Północna, czyli nie zgodzi się na przyjęcie jakiegokolwiek dokumentu związanego z Brexitem, Wielka Brytania pozostanie w Unii Europejskiej, a sam Brexit przejdzie do historii.

Bogdan Feręc

Źr: AFP

Zdj: Pixabay.com

Podziel się z innymi
Rząd ograniczy wyda
Mniej plakatów wybo
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »