Theresa May broni najgorszego scenariusza

Brak umowy jest lepszy niż zła umowa”, powiedziała Theresa May, co opublikowało Biuro Prasowe na Downing Street.

 

Kontynuując swoją wypowiedź, premier Wielkiej Brytanii stwierdziła, iż jej gabinet „wykonał dużą pracę”, aby przygotować kraj do wyjścia z Unii Europejskiej bez umowy. Królestwo będzie na czas przygotowane do opuszczenia struktur unijnych bez umowy, podkreśla gabinet w Londynie, co jest następstwem krytyki ze strony parlamentarzystów, z jaką spotkała się premier Wielkiej Brytanii.

Wcześniej w ministerstwach powstały różne scenariusze wyjścia z UE, a te obejmowały również tzw. Doomsday Brexit, czyli wyjście bez żadnej umowy. W tym najgorszym wyjściu zarówno dla UK, jak i krajów unijnych zakłada się, że kraj będzie miał ogromne kłopoty w zakresie szeroko pojętej opieki medycznej, gospodarki paliwowej, a problemy dotkną również sektor żywnościowy, co oznacza problemy z zapewnieniem podstawowych usług świadczonych obecnie na rzecz brytyjskiego społeczeństwa.

 

W nieco łagodniejszym tonie wypowiada się the Department for Exiting the European Union, który mówi, że plany nie są aż tak daleko idące, a dotyczą i utworzone zostały w odniesieniu do portów i przejść granicznych, które muszą być przygotowane na każdą sytuację.

 

Oficjalnie Downing Street mówi jednak, że „musimy zapewnić sobie dobry interes i ma być dobry zarówno dla Wielkiej Brytanii, jak i dla Unii Europejskiej” i takie stanowisko prezentowane było podczas spotkania premier May z wyższymi urzędnikami rządu, którzy mówili o swoich obawach w kontekście postępów negocjacji.

 

Obecnie ministrowie rządu Theresy May, ale i Westminster oraz Unia Europejska, czeka na opublikowanie zapowiadanej przez premier „Białej Księgi”, która miała zostać zaprezentowana przed czerwcowym szczytem, jednak z przecieków wiadomo, iż dokument może nie zostać opublikowany w ogóle. Źródło zbliżone do Downing Street podaje, że Theresa May miała jakoby powiedzieć, iż dokument prawdopodobnie „nie powstanie, gdyż nie ma na to czasu”.

 

Najbliższy szczyt Wielka Brytania – Unia Europejska zaplanowany został na 28-29 czerwca, a na tym m.in. Irlandia spodziewa się zaprezentowania konkretnych rozwiązań granicznych i handlowych, które będą obowiązywać po marcu 2019 roku.

Bogdan Feręc

Źr: The Sunday Times

Podziel się z innymi
TAGI POSTA
Government continues
RTÉ poszukuje wykon
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »