Tańsze rozmowy i sms-y w całej UE

Wkrótce koszt połączeń telefonicznych i wiadomości tekstowych zostanie ograniczony, a wszystko na podstawie porozumienia, jakie osiągnął Parlament Europejski.

 

Parlamentarzyści uznali, iż obecne stawki w ramach międzynarodowych połączeń telefonicznych są zbyt wysokie, a i operatorzy stosują różne opłaty, uzależnione od kraju, co legło u podstaw propozycji zmian.

Wg unijnych przedstawicieli w jednym organizmie, jakim jest Unia Europejska, jej mieszkańcy powinni mieć możliwość korzystania z rozmów telefonicznych pomiędzy państwami członkowskimi, ale opłaty za nie powinny być jednakowe.

 

Prawo wejdzie w życie, bo zgodziły się na to wszystkie kraje UE, jednak na realizację porozumienia będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. Propozycja, by stała się prawem, musi zostać ratyfikowana pomiędzy poszczególnymi państwami, a i pomiędzy krajem członkiem a Unią Europejską, co oznacza, że zajmie trochę czasu.

Ujednolicenie stawek za połączenia telefoniczne i sms-y w ramach UE jest częścią szerszego przeglądu przepisów, które w bezpośredni sposób dotyczą mieszkańców Unii Europejskiej, a i wyrównywania poziomów i standardów życia.

 

Unia Europejska zaproponowała stawkę połączenia telefonicznego w wysokości 19 centów za minutę, natomiast z wysłanie jednej krótkiej wiadomości tekstowej 6 centów.

Debata była długa i burzliwa, gdyż część przedstawicieli krajów członkowskich sprzeciwiała się takiemu rozwiązaniu, a działo się tak w przypadku krajów, w których operatorzy liczą sobie nawet 80 centów za minutę telefonicznego połączenia międzynarodowego w ramach UE.

 

Parlament Europejski spodziewa się też protestów w tej sprawie, podobnie jak działo się w przypadku zniesienia opłat roamingowych, a operatorzy twierdzili wtedy, iż taki przepis wpłynie na dochody ich firm.

Gwoli ścisłości należy dodać, iż darmowy roaming nie jest już stosowany w każdym kraju UE, gdyż poszczególne rządy w tym Polski, zgodziły się, aby operatorzy w ramach pokrycia strat, nałożyli opłaty dodatkowe, nazywane operacyjnymi, jednak tylko do wysokości kwoty różnicy, za wykonanie usługi przez operatora w innym kraju unijnym.

Wkrótce jednak twierdzenia operatorów staną się bezpodstawne i będą musieli chyba znieść te opłaty, ponieważ wyrównanie stawek za połączenia oraz sms-y, niwelować będzie różnice, więc i podstaw do ogłaszania strat z tego tytułu nie będzie.

Bogdan Feręc

Źr: Parlament Europejski

Zdj: Pixabay.com

Podziel się z innymi
Polskie Pospolite Ru
Pod ścisłym nadzor
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »