Tańsze kremy

Senator z ramienia Fine Gael Tim Lombard zaproponował, aby podatek VAT na kremy przeciwsłoneczne został znacznie obniżony lub zniesiony.

 

Do opinii senatora dołączyło Irlandzkie Towarzystwo ds. Raka, które uważa, iż niszy koszt kremów przeciwsłonecznych, wpłynie na zmniejszenie się ilości zachorowań na raka skóry. Zarówno Towarzystwo, jak i senator twierdzą, że kremy przeciwsłoneczne można uznać za ratujące życie, więc i nie powinny być klasyfikowane, jako dobra luksusowe, na które nałożono 23% VAT-u.

Apel senatora wpisał się doskonale w okres ciepłej i słonecznej pogody w Irlandii, kiedy to tysiące osób opala się na plażach, korzystając z doskonałej pogody.

 

Irlandzkie Towarzystwo ds. Raka dodaje, że każdego roku notuje się w kraju 11.000 nowych przypadków zachorowań na raka, z czego dużą część stanowią nowotwory skóry.

 

Obniżenie lub zniesienie podatku na kremy przeciwsłoneczne może zmniejszyć ilość zachorowań, uważa senator Lombard, a stanie się tak poprzez obniżenie ceny kremów, a te staną się bardziej dostępne, nawet dla osób mniej zamożnych.

Wg ostrożnych, co zaznaczono ocen, do roku 2040 w Irlandii zachorowalność na raka może wzrosnąć o 2/3, więc koniecznością staje się wprowadzanie środków, które pomogą w zwalczaniu chorób nowotworowych w kraju, konkluduje senator.

 

Sprawą jeszcze przed wakacjami zajmie się Seanad.

Bogdan Feręc

Źr: Seanad Éireann/ The Irish Cancer Society

Podziel się z innymi
Only for the Irish
[VIDEO] Konferencja
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »