Szybszy jest nawet pieszy

Narzekań na miejską komunikację autobusową nie ma końca, ale w niektórych miastach, nie ma winy Bus Éireann, że nie jeździ punktualnie.

 

Dyrektor naczelny Bus Éireann Ray Hernan powiedział, iż umowa spółki z National Transport Authority (NTA) wymaga od kierowców punktualnego przybycia i odjazdu z około 10 000 przystanków autobusowych w całym kraju w określonych godzinach lub firma może zostać ukarana grzywną.

To jednak jest niewykonalne, jeżeli chodzi o godziny szczytu, a sytuacja spowodowana jest wszechobecnymi korkami.

 

Co ciekawe, w niektórych miastach średnia prędkość autobusów w tzw. szczycie komunikacyjnym wynosi zaledwie 1 km/h, a to oznacza, że są wolniejsze od piechura, o rowerze nie wspominając. Takie opóźnienia, dodajmy, że niezawinione przez Bus Éireann, mogą narazić firmę na straty, bo NTA ma wówczas podstawę, aby nałożyć karę. Kara ta nie jest też niska, gdyż może wynieść nawet 1 mln €, a to w sytuacji firmy, która nadal boryka się z problemami finansowymi, sporo.

 

Jak dodaje Ray Hernan, terminowe wykonanie większości usług w godzinach szczytu, jest praktycznie niemożliwe i to nie tylko w Dublinie, bo i w Cork, Galway oraz innych większych i mniejszych miastach.

Najmniejsze opóźnienia, a i największa prędkość poruszania się autobusów, państwowego przewoźnika, notowana jest w miasteczkach oraz miastach małych, gdzie korki są znacznie szybciej rozładowywane, albo trasy autobusów poprowadzone zostały z dala od głównych arterii komunikacyjnych.

 

Bus Éireann wie, iż ta sytuacje nie może trwać wiecznie, a i chce to zmienić, jednak potrzebuje do działania pomocy władz miejskich, które poprzez zmianę organizacji ruchu, albo rozbudowę ulic, rozładują korki na miejskich drogach. Wg przedstawicieli Bus Éireann, w kraju powinno się również zmienić podejście do samych usług transportowych, co oznacza zwiększenie zarówno ilości tras miejskich, jak i częstotliwość kursów.

Obecnie takie działania stosowane są prawie wyłącznie w stolicy kraju, chociaż potrzeby występują także w innych miejscach.

Bus Éireann jest zdania, że poprzez zwiększenie ilości autobusów na ulicach miast, część mieszkańców metropolii przesiądzie się ze swoich aut do miejskich środków transportu, a to pomoże w rozładowaniu korków na ulicach, a jednocześnie zminimalizuje opóźnienia.

 

Aktualnie wszystkie pojazdy Bus Éireann w kraju, wyposażone są w systemy GPS, a te rejestrują oprócz miejsca, w którym znajduje się autobus, czas jego przybycia na każdy z przystanków, jak i godzinę przyjazdu i odjazdu z przystanków końcowych.

 

W samym tylko Dublinie, o czym poinformował również dyrektor Ray Hernan, średnia prędkość autobusu miejskiego obniżyła się w okresie ostatnich dwóch lat o 8%.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: Bus Éireann

Podziel się z innymi
SANDRA KUCHTA ponown
Problem mieszkaniowy
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »