Sztandarowy projekt rządu może trafić do sądu

Jeżeli grupy ekologów zrealizują swoje zapowiedzi to „Project Ireland 2040”, który całkiem niedawno został opublikowany, może zostać zaskarżony do sądu.

 

Sprawa dotyczy braku oceny zagrożeń środowiskowych, a tych jakoby nie ma w projekcie przedstawionym przez gabinet Leo Varadkara, a sama realizacja planu, przyczyni się  do zwiększenia emisji gazów cieplarnianych.

Mówi się również, iż poprzez realizację założeń planu, kraj ponownie oddali się od realizacji celów emisji spalin, a te nakreślają wytyczne Unii Europejskiej.

 

Projekt pozwu złożony już został do Sądu Najwyższego, a ten przychylił się do twierdzeń ekologów z Friends of the Irish Environment, którzy dodają, iż „Project Ireland 2040”, kłóci się m.in. z dokumentem o Niskoemisyjnym Planie Rozwoju Kraju z 2015 roku.

W pozwie znajdą się skargi na składowe „Project Ireland 2040”, w tym na National Planning Framework i National Development Plan, które najbardziej zagrażać mają środowisku.

 

Źródła rządowe zapewniają, iż dokument zawiera wszystkie niezbędne analizy, a i zgodny jest ze wcześniej przyjętymi przez kraj założeniami. „Project Ireland 2040” nie narusza też dyrektyw unijnych, więc nie będzie podstaw do wprowadzania do niego zmian.

Rząd zapewnia, że bardzo chętnie wcześniej spotkałby się z grupą ekologów, którym może wyjaśnić wszelkie ich zdaniem nieścisłości, jednak ci zamiast rozmów wybrali drogę prawną.

Bogdan Feręc

Źr: Eco Ireland

Zdj: Michelle Devane

Podziel się z innymi
TAGI POSTA
Szybki prom już pł
11 milionów wciąż
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »