Szef HSE złożył rezygnację

Niezatapialny, ja się wydawało do tej pory szef Health Service Executive Tony O’Brien złożył na ręce ministra zdrowia Simona Harrisa swoją rezygnację.

 

Decyzja jest konsekwencją skandalu, jaki wybuchł w związku z błędnymi wynikami testów badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy. Jak doskonale wiemy ani wcześniejsze mniejsze lub większe problemy służby zdrowia w Irlandii, jak i dramatyczna sytuacja szpitali wiążąca się z opóźnieniami w przyjmowaniu pacjentów, nie zagrażały szefowi HSE, który znajdował się pod parasolem ochronnym rządu.

Teraz jednak sytuacja nieco się zmieniła i opozycja z pełną mocą uderzyła zarówno w gabinet Leo Varadkara, jak i samo HSE.

 

Część ministrów zapowiedziała wcześniej dalszą obronę O’Briena, chociaż byli i tacy, którzy poinformowali, że chcą jego rezygnacji. W tej sprawie mieliśmy też inny mini skandal, czyli wyciekły zarówno z rządu, jak i z prywatnego spotkania premiera i szefa Fine Gael z senatorami, ustalenia, jak partia ma się zachowywać podczas debaty parlamentarnej i ewentualnego głosowania nad jego usunięciem ze stanowiska.

Wydawało się również, że O’Brien, którego kadencja kończy się za kilka tygodni, przetrwa na swoim stanowisku jeszcze przez ponad miesiąc, jednak zmasowany atak zarówno środowisk i organizacji pozarządowych, jak i parlamentarzystów opozycji, kazał podjąć szefowi HSE taką decyzję.

 

Nie jest do końca jasne i tego prawdopodobnie nie dowiemy się nigdy, czy Tony O’Brien podjął tę decyzję sam, czy koła rządowe zasugerowały mu taki krok. O ile mamy do czynienia z tym drugim przypadkiem, to jest to wyłącznie działanie pozorne, czyli podzielony w tej sprawie gabinet, zachowuje twarz, a jednocześnie pozbywa się problemu.

 

Minister Zdrowia Simon Harris dziękując O’Birenowi za wieloletnią pracę na rzecz irlandzkiej służby zdrowia, przyjął rezygnację i wkrótce podejmie decyzję o dalszych losach HSE. Obecnie funkcję szefa Health Service Executive sprawować będzie jeden z zastępców Tony’ego O’Briena, a nowy „władca” HES wybrany zostanie niebawem.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie/HSE

Zdj: YouTube – HSE

Podziel się z innymi
Zwolnią 13.000 osó
Brakuje ludzi do pra
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »