Stracono prawie 2000 dni pracy

W wyniku prowadzonych przez pracowników akcji protestacyjnych w II kwartale tego roku utracono 1923 dni robocze, mówi raport Central Statistics Office.

 

Liczba dni strajkowych jest nieco wyższa niż w pierwszym kwartale roku, ale wydaje się, że będzie znacznie niższa od ubiegłorocznej, kiedy to w całym 2017 r. stracono 20.312 dni robocze. Wtedy w strajkach uczestniczyło łącznie 2417 pracowników, którzy zrzeszeni są w związkach zawodowych.

Od 1 kwietnia do końca czerwca tego roku strajkowało ogółem 888 pracowników w trzech oddzielnych akcjach protestacyjnych.

 

75,2% strajków odbywało się w sektorach finansowym, ubezpieczeniowym i nieruchomości, a dotyczyły przede wszystkim programów emerytalnych, jak było to w przypadku Irish Life oraz wynagrodzeń i warunków pracy, kiedy strajkowali m.in. zatrudnieni w Lloyds Pharmacy.

Kolejnym sektorem z największym wskaźnikiem utraty dni pracy w przeliczeniu na ogół pracowników była administracja publiczna i ubezpieczeń społecznych. W tym, przypadku 300 pracowników wygenerowało stratę 290 dni roboczych.

 

Ten rok będzie wyjątkowo ubogi w utracone dni robocze, które spowodowane są strajkami, dodaje CSO, ale wynika to z ugody, jaką w roku 2017 podpisali ze swoimi firmami pracownicy Bus Éireann, Irish Rail, a także Dublin Bus, którzy w szczególności przyczynili się do tak ogromnych strat.

Bogdan Feręc

Źr: CSO

Podziel się z innymi:
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »