Strach padł na kredytobiorców Ulster Bank

Zarząd Ulster Bank Ireland potwierdził wcześniejsze doniesienia, iż zamierza sprzedać ponad 6500 kredytów, które zakwalifikowano do obciążonych wysokim ryzykiem.

 

Sprzedane zostaną przede wszystkim kredyty hipoteczne, które od lat spłacane są z opóźnieniami lub kredytobiorcy, całkowicie zaprzestali ich spłaty. Pakiet sprzedaży obejmuje 3600 kredytów na mieszkania i domy prywatne, ale też 2900 zakupionych w systemie Buy-To-Let, których udzielano w ostatnich kilkunastu latach.

Ogółem transakcja da Ulster Bank 1,6 mld € zwrotu, z którym teraz zalegają pożyczkobiorcy.

 

Pierwsze informacje o możliwej sprzedaży długów pojawiały się już w lutym tego roku, kiedy Rada Nadzorcza Ulster Bank rozpoczęła negocjacje z potencjalnymi nabywcami długów. Wtedy obawy Ulster Bank koncentrowały się na odpowiedniej sprzedaży zadłużonych kredytów, aby te nie trafiły do tzw. funduszy sępich.

Nie we wszystkich przypadkach udało się uniknąć takich transakcji i cześć hipotek dłużnych trafi do rąk „vulture funds”, a to będzie najgorsze rozwiązanie dla właścicieli mieszkań.

 

„Vulture funds”, czy też fundusze sępie nie dają swoim dłużnikom zbyt wiele czasu na uregulowanie należności, a i stosują dosyć wysokie oprocentowanie kredytów, co najczęściej oznacza, że przejmują nieruchomość, pozbywając się z niej mieszkańców.

Niekiedy udaje się lokatorom pozostać w ich dotychczasowych lokalach, jednak jest to stan zawieszenia i mogą się wtedy spodziewać, że praktycznie z dnia na dzień zapadnie decyzja o natychmiastowej spłacie kredytu lub lokal zostanie wystawiony do sprzedaży na wolnym rynku.

 

Sprzedaż pakietu zaległych kredytów dotyczy w 73% przypadków pożyczek zaciągniętych od siedmiu do dziewięciu lat temu, ale spora część nazywana jest też kredytami nowymi. Ponad ¾ z przeznaczonego do sprzedaży portfela kredytów, pochodzi z systemu Buy-To-Let i opóźnienia w spłacie wynoszą ponad 12 miesięcy z całego okresu pożyczkowego.

Średnia zaległość w spłacie dla domów prywatnych wynosi obecnie 52.000 €, natomiast w systemie Buy-To-Let 31.000 €.

 

Pomysł sprzedaży tak dużej ilości kredytów hipotecznych skrytykował poseł Sinn Féin Pearse Doherty, który powiedział, że propozycja sprzedaży „jest całkowicie nie do przyjęcia”. Poseł obawia się, że duża część kredytobiorców może stracić swoje mieszkania i powiększyć grupę bezdomnych.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: Ulster Bank

Podziel się z innymi
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »