Stanowcze „NIE” dla elektronicznej granicy

Tánaiste Simon Coveney zdecydowanie odrzucił możliwość elektronicznego nadzoru granicy z Irlandią Północną, o czym powiedział w rozmowie z BBC.

 

Dla wicepremiera Covenya jakiekolwiek środki nadzoru granicy, w tym drony, kamery i systemy skanujące, będą złamaniem zobowiązania rządu Wielkiej Brytanii, a i mogą przyczynić się do zlikwidowania wspólnego obszaru celnego.

Simon Coveney oczekuje, iż gabinet Theresy May wypełni swoje wcześniejsze zapowiedzi, co pozwoli na pozostawienie granicy z Irlandią Północną otwartą.

 

Wicepremier przypomniał, że porzucone w ostatnich rozmowach tematy graniczne oraz niektóre z rozwiązań wchodzących w życie po marcu przyszłego roku, ustalone były podczas negocjacji w Brukseli, co miał być gwarancją dla Dublina, iż granica pozostanie w obowiązującym obecnie kształcie.

Ostatnie działania rządu Wielkiej Brytanii, nie dają jednak pewności, że Londyn wywiąże się ze swoich obietnic i granica, choćby elektroniczna powstanie.

 

Wicepremier Simon Coveney chciałby zobaczyć w najbliższym czasie konkretne rozwiązania polityczne, które będą odpowiadały wcześniejszym ustaleniom, a także były potwierdzeniem deklaracji.

W związku ze złożonym przez stronę brytyjską przyrzeczeniem o chęci uniknięcia wprowadzenia infrastruktury granicznej należy omówić i przystosować do nowej sytuacji szereg przepisów i regulacji, a czasu z każdym dniem jest mniej.

 

Simon Coveney stwierdził, iż rząd Leo Varadkara spodziewa się jasnych deklaracji Brytyjczyków, które zapewnią bezpieczeństwo handlowe Irlandii.

Bogdan Feręc

Źr: Tánaiste Press Office/BBC

Podziel się z innymi
Minister przed Komis
Można wygrać z lan
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »