Spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski i Węgier w Warszawie

– Jesteśmy usatysfakcjonowani rozwojem relacji polsko-węgierskich w ostatnich latach, który jest zauważalny na każdym szczeblu. Obok licznych spotkań bilateralnych, także dzięki spotkaniom w ramach struktur regionalnych, nasze kontakty są rzeczywiście niezwykle regularne – powiedział minister Jacek Czaputowicz w trakcie spotkania z szefem węgierskiej dyplomacji Péterem Szijjártó.

Podczas dzisiejszych rozmów minister Jacek Czaputowicz wskazał na ponadstandardowy poziom relacji Polski z Węgrami, czego najlepszym przykładem jest fakt, że pierwszą wizytę zagraniczną po ponownym objęciu funkcji premier Węgier Viktor Orbán złożył w Warszawie.  – Intensywność i regularność kontaktów polsko-węgierskich służy wytwarzaniu pozytywnego klimatu i umacnianiu szczególnej więzi między naszymi społeczeństwami oraz pogłębianiu wiedzy na temat wzajemnej kultury i dziedzictwa historycznego – stwierdził szef polskiego MSZ.

 

Rozmowy szefów polskiej i węgierskiej dyplomacji dotyczyły także kryzysu migracyjnego i jego skutków dla bezpieczeństwa europejskiego. Ministrowie omówili również najważniejsze tematy z bieżącej agendy Unii Europejskiej, w tym przyszłość Wspólnoty, Wieloletnie Ramy Finansowe UE i rozszerzenie Unii. – Doszliśmy do wniosku, że mamy podobną wizję Unii Europejskiej – to jest Unia Europejska konkurencyjna, rozwijająca się gospodarczo, nieprotekcjonistyczna, która ma legitymację demokratyczną, zakorzenioną w woli parlamentów narodowych – powiedział minister Jacek Czaputowicz. – Będziemy dążyli do utrzymania zasadniczej roli funduszu spójności, wspólnej polityki rolnej, a także widzimy potrzebę rozwoju innych dziedzin UE – podkreślił szef polskiego MSZ. W części poświęconej polityce bezpieczeństwa ministrowie rozmawiali o przygotowaniach do tegorocznego szczytu NATO, sytuacji na wschodzie Ukrainy i aktualnych wydarzeniach na Bliskim Wschodzie.

 

Ministrowie Czaputowicz i Szijjártó rozmawiali ponadto o współpracy regionalnej, szczególnie w ramach Grupy Wyszehradzkiej, której Węgry obecnie przewodniczą. Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że grupa ta niezmiennie stanowi kluczowy element naszej współpracy regionalnej, której jądrem pozostaje agenda europejska. Zadeklarował także gotowość pełnej współpracy z partnerami wyszehradzkimi, szczególnie w kluczowym okresie negocjacji Wieloletnich Ram Finansowych UE po 2020 r.

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Podziel się z innymi
TAGI POSTA
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »