Spotkanie ministra Jacka Czaputowicza z ministrem spraw zagranicznych Holandii Stefem Blokiem

 • – Pragnę wyrazić satysfakcję z wyników naszych pierwszych dwustronnych konsultacji – powiedział minister Jacek Czaputowicz po spotkaniu z szefem holenderskiej dyplomacji Stefem Blokiem.

  – Omówiliśmy bieżące tematy z agendy europejskiej i światowej identyfikując obszary, w których możemy umocnić współpracę – dodał minister.

   

   

   

  Wśród tematów rozmowy dotyczących Unii Europejskiej znalazły się m.in. nowe Wieloletnie Ramy Finansowe, brexit, rynek wewnętrzny, migracje, a także relacje zewnętrzne Unii oraz polityka sąsiedztwa i Wspólna Polityka Bezpieczeństwa i Obrony. Rozmówcy dyskutowali też o współpracy w ramach NATO oraz na forum Rady Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych, której Polska i Holandia są obecnie niestałymi członkami. Szefowie polskiego i holenderskiego MSZ omówili ponadto przygotowania do grudniowego spotkania 24. sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24). Spotkanie poświęcone było także współpracy dwustronnej, w tym dotyczącej polskich pracowników i respektowania ich praw w Holandii. – Zaapelowałem o podjęcie przez administrację holenderską aktywnych działań na rzecz walki z nieuczciwymi agencjami pracy – poinformował minister Czaputowicz

   

  Konsultacje ministrów spraw zagranicznych Polski i Holandii miały miejsce przy okazji 28. sesji Konferencji Utrechckiej, która zgromadziła w Warszawie ekspertów z obu krajów. – Konferencja to cenne forum współpracy, pozwalające na lepsze zrozumienie wzajemnych stanowisk i na poszukiwanie możliwych wspólnych inicjatyw – powiedział minister Jacek Czaputowicz podczas inauguracji sesji. Wyraził także zadowolenie, że stanowiska Polski i Holandii są zbieżne w wielu punktach agendy europejskiej i międzynarodowej. – Na bazie sukcesu tego formatu stworzyliśmy podobne mechanizmy, które mają na celu pomoc innym krajom – dodał szef polskiej dyplomacji.

   

   

  W skład pięciu grup roboczych, poza przedstawicielami MSZ, weszli również polscy i holenderscy eksperci z resortów: obrony, finansów, środowiska, energii oraz gospodarki. Obrady poświęcone były m.in. agendzie gospodarczej Unii Europejskiej, polityce zewnętrznej Unii oraz polityce bezpieczeństwa. Debata poświęcona była także polityce energetycznej i klimatycznej.

   

   

                                                                                                                                                                                                                          Biuro Rzecznika Prasowego

                                                                                Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Podziel się z innymi:
POLSKIE PIŁKARKI PO
Prezydent powołał
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »