„Spisek polityczny” – mówi Foster

Liderka Demokratycznej Partii Unionistów ponownie straszy wyborców na Północy, a robi to w sposób właściwy sobie i ugrupowaniu, któremu przewodzi.

 

Arelene Foster w wywiadzie dla SKY News powiedziała, chociaż podstaw do tego raczej jeszcze nie ma, iż elektorat Sinn Féin w Irlandii Północnej, gotów jest zagłosować na Demokratyczną Partię Unionistów, a wszystko przez próbę zorganizowania referendum aborcyjnego na Północny i liberalizację prawa do przerywania ciąży.

Jak mówiła szefowa DUP, ugrupowanie, którą reprezentuje, skontaktowało się już z północnoirlandzkimi nacjonalistami oraz ugrupowaniami republikańskimi, a te jakoby uznały Demokratyczną Partię Unionistów za „jedyną partię, która wspiera nienarodzonych”.

Kontynuując swoją wypowiedź, Foster powiedziała również, że próbę liberalizacji prawa aborcyjnego w Irlandii uważa za „spisek polityczny”, który ma dotykać Irlandię Północną.

 

Arlene Foster ma rację w jednym tylko przypadku, gdyż nie jest obecnie możliwe, aby Irlandia Północna zorganizowała referendum, a to za sprawą braku rządu, który nie zdołał się ukonstytuować od początku 2017 roku.

Na to jednak sposób znalazło Sinn Féin i ugrupowanie prowadzone na Północy przez Michelle O’Neill zamierza zwrócić się przez Biuro Sekretarza ds. Irlandii Północnej i jego szefową Karen Bradley do Theresy May, aby premier Wielkiej Brytanii, zezwoliła na przeprowadzenie głosowania.

 

W tej sprawie może się okazać, że DUP niewiele będzie miało do powiedzenia, bo w zaledwie kilkanaście dni po wygranym referendum aborcyjnym w Republice, inicjatywę Sinn Féin wsparło kilka organizacji pozarządowych, a i północnoirlandzkie społeczeństwo, przychylnie patrzy na takie rozwiązanie.

Bogdan Feręc

Źr: SKY News/DUP

Podziel się z innymi
Chińska odpowiedź
Transport publiczny
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »