Specjalne posiedzenie rządu

Dzisiaj na specjalnym posiedzeniu spotka się gabinet Leo Varadkara i omówi dokument zatytułowany 25-letnie Ramy Planowania Krajowego.

 

Wcześniej propozycje rządu były już krytykowane, jednak w ostatnich dniach opozycja uznała, iż program jest skonstruowany bez pomysłu na obszary wiejskie, co zablokuje rozwój małych miasteczek i wsi.

Z tą opinią rząd oczywiście się nie zgodził i jego przedstawiciele uznali, iż prezentować będą program w podziale na poszczególne sekcje, a to w jasny sposób pokaże założenia programu rozwoju państwa w najbliższych 25 latach.

 

Dokument, który ujrzy światło dzienne w najbliższych tygodniach, zawierać będzie również 10-letni plan inwestycyjny, co jest integralną częścią planu długoterminowego. Oprócz rozwoju kraju i związanych z tym inwestycji gabinet przedstawi swoje propozycje dostarczenia nowych miejsc pracy, a tych w czasie najbliższych 25 lat potrzebnych będzie około 600.000, budowę niezbędnych pół miliona domów, a także rodzaje świadczeń socjalnych dla emerytów i rencistów powyżej 65 roku życia, których ilość się podwoi.

 

Krajowe Ramy Planowania wykorzystywane są zarówno przez rząd, jak i przez władze lokalne, które na zawartych w dokumencie założeniach, opracowują plany inwestycyjne, gospodarcze i rozwojowe, a te wpływają na poszczególne rejony, ich ekspansję i znaczenie dla gospodarki całego kraju.

Niestety i tutaj trzeba przyznać, że opozycja ma rację i w planach częściej zobaczyć można propozycje dotyczące dużych miast, co staje w sprzeczności z zapewnieniami, iż rząd stawia na rozwój obszarów wiejskich oraz małych miasteczek, którym, jak do niedawna przekonywał, dostarczy rozwiązań aktywizacyjnych dla lokalnych biznesy i lokalnych gospodarek.

 

Na szczególną uwagę w planie trafiły więc miasta takie jak Dublin, Cork, Limerick, Galway i Waterford, gdzie przewiduje się wzrost liczby ludności o 25% w przypadku stolicy i 50-60 procent w przypadku innych miast. Te szacunki stawiają na uprzywilejowanej pozycji miast już rozwinięte, pomijając, chociażby okolice metropolii i miasta satelickie.

 

Opozycja nie oczekuje, iż rząd zmieni swój plan rozwoju, ale przedstawi rozwiązania, które zmniejszą obawy o zaniedbania dotyczące małych społeczności. (BF)

Podziel się z innymi
Gerry Adams ostrzega
Barnier w Londynie
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?

Translate »