Spadną ceny domów!

Szef Banku Centralnego ostrzegł rząd, iż ceny nieruchomości zaczną spadać w ciągu najbliższych dwóch do trzech lat. Dla planujących kupno domu może to być bardzo dobra informacja i znak, że być może warto jeszcze trochę poczekać z tą decyzją.

Dyrektor Banku Centralnego powiedział, że istnieje “istotne ryzyko”, że ceny domów mogą ulec odwróceniu w ciągu najbliższych dwóch lub trzech lat.Zwracając się do Komitetu Finansów Oireachtas, Philip Lane powiedział, że w ciągu najbliższych dwóch, trzech lat ceny domów nie tylko przestaną rosnąć, ale zaczną spadać.

 

 

 

 

 

Głównym czynnikiem tego będzie zwiększenie podaży mieszkań, gdyż co roku buduje się więcej domów i mieszkań. Znacząca liczba obecnie budowanych mieszkań dla studentów usunie również kilka tysięcy studentów z innych form wynajmu mieszkań, co zmniejszy presję na rynku najmu.

Profesor Lane zauważył, że ogromny wzrost produkcji mieszkaniowej w pierwszej dekadzie stulecia był dużym czynnikiem przyczyniającym się do spadku cen nieruchomości po roku 2008.

 

 

 

 

Wzrost cen domów w ostatnich latach częściowo odzwierciedlał silny wzrost zatrudnienia i łączne dochody gospodarstw domowych. Wszystko ma się jednak zmienić.

Prawdopodobny wzrost stóp procentowych w ciągu najbliższych dwóch lub trzech lat wpłynie również na ceny domów, a ewentualne negatywne konsekwencje ze strony Brexitu i innych zmian gospodarczych powinny również wpłynąć na obniżenie cen domów i popytu na mieszkania.

Dane z Głównego Urzędu Statystycznego pokazały wczoraj, że ceny nieruchomości mieszkaniowych w marcu poza Dublinem wzrosły o 13,4%, podczas gdy ceny w Dublinie wzrosły o 12,1%.

Magdalena Graszk

 

 

Podziel się z innymi
TAGI POSTA
Dzień Dziecka 2018
Stulatka: Przepis na
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »