Spadną ceny domów!

Szef Banku Centralnego ostrzegł rząd, iż ceny nieruchomości zaczną spadać w ciągu najbliższych dwóch do trzech lat. Dla planujących kupno domu może to być bardzo dobra informacja i znak, że być może warto jeszcze trochę poczekać z tą decyzją.

Dyrektor Banku Centralnego powiedział, że istnieje „istotne ryzyko”, że ceny domów mogą ulec odwróceniu w ciągu najbliższych dwóch lub trzech lat.Zwracając się do Komitetu Finansów Oireachtas, Philip Lane powiedział, że w ciągu najbliższych dwóch, trzech lat ceny domów nie tylko przestaną rosnąć, ale zaczną spadać.

 

 

 

 

 

Głównym czynnikiem tego będzie zwiększenie podaży mieszkań, gdyż co roku buduje się więcej domów i mieszkań. Znacząca liczba obecnie budowanych mieszkań dla studentów usunie również kilka tysięcy studentów z innych form wynajmu mieszkań, co zmniejszy presję na rynku najmu.

Profesor Lane zauważył, że ogromny wzrost produkcji mieszkaniowej w pierwszej dekadzie stulecia był dużym czynnikiem przyczyniającym się do spadku cen nieruchomości po roku 2008.

 

 

 

 

Wzrost cen domów w ostatnich latach częściowo odzwierciedlał silny wzrost zatrudnienia i łączne dochody gospodarstw domowych. Wszystko ma się jednak zmienić.

Prawdopodobny wzrost stóp procentowych w ciągu najbliższych dwóch lub trzech lat wpłynie również na ceny domów, a ewentualne negatywne konsekwencje ze strony Brexitu i innych zmian gospodarczych powinny również wpłynąć na obniżenie cen domów i popytu na mieszkania.

Dane z Głównego Urzędu Statystycznego pokazały wczoraj, że ceny nieruchomości mieszkaniowych w marcu poza Dublinem wzrosły o 13,4%, podczas gdy ceny w Dublinie wzrosły o 12,1%.

Magdalena Graszk

 

 

Podziel się z innymi
TAGI POSTA
Dzień Dziecka 2018
Stulatka: Przepis na
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?

Translate »