Skandal w służbie zdrowia

Przewodniczący High Court w Irlandii, „skandaliczną” nazwał sytuację, w której HSE godzi się na zatrudnianie na stanowiska konsultantów medycznych osób bez ukończonych specjalizacji.

 

Na krytykę sędziego Petera Kelly naraziła się także Rada Lekarska w Irlandii, a ta także godzi się z taką sytuacją, a obie instytucje w ten sposób chcą pokryć braki personelu. W sprawie Rady Lekarskiej sędzia Kelly stwierdził, iż ten właśnie organ powinien reagować na wszelkie nieprawidłowości podczas rekrutacji i zatrudniania lekarzy, a i ma narzędzia do takich działań, więc dziwi, że z nich nie korzysta.

Sytuacja jest skandaliczna”, grzmiał przewodniczący Sądu Najwyższego, besztając zarówno urzędników Health Service Executive, jak i członków Rady Lekarskiej.

 

Po kilku gorzkich i mocnych zdaniach, jakie wypowiedział sędzia Kelly, przyszła kolej na chwilę refleksji, kiedy to przewodniczący uznał, iż takie postępowanie, może narazić zarówno władze szpitali, jak i instytucje nadzorujące służbę zdrowia na falę roszczeń ze strony źle zdiagnozowanych pacjentów. Konsekwencje poniosą wszyscy, powiedział Kelly, kończąc tę część wypowiedzi.

 

Sędzia Kelly:

Praktyka zatrudniania lekarzy bez odpowiednich kwalifikacji na stanowiska konsultantów w szpitalach i innych jednostkach służby zdrowia, musi się skończyć.  HSE wydaje się samo sobie prawem w tym zakresie. To jest skandaliczne.

To tylko kilka cytatów z sędziego, który z wyjątkową mocą podkreślał, iż sytuacja powinna zmienić się natychmiast. Sędzia Kelly zaznaczył, że HSE zatrudnia niektórych konsultantów z naruszeniem własnych przepisów wewnętrznych, co w konsekwencji prowadzi do naruszenia prawa. Z tego natomiast można wysnuć wniosek, iż każdy pozew przeciwko błędnej konsultacji medycznej, może stać się zasadny, a to poprzez brak odpowiednich kwalifikacji lekarzy.

 

Sędzia Sądu Najwyższego Peter Kelly pozwolił sobie też na pewnego rodzaju ostrzeżenie skierowane do organów nadzorujących służbę zdrowia i powiedział, że o ile władze nie podejmą działań i nie rozwiążą tej sytuacji, nie wyklucza podjęcia działań prawnych i wszczęcia postępowania sądowego w tej sprawie. „Mam nadzieję, że takie postępowanie nie będzie konieczne”, zakończył Kelly.

 

Oświadczenie sędziego Petera Kelly w sprawie sytuacji panującej w irlandzkiej służbie zdrowia, przesłane zostało w formie pisemnej Prokuratorowi Generalnemu Republiki Irlandii, Ministrowi Zdrowia, Sekretarzowi Generalnemu w Ministerstwie Zdrowia oraz dyrektorom naczelnym HSE, Hiqa i State Claims Agency.

 

Cóż dodać? Nareszcie się ktoś za to wziął. Szkoda tylko, że nie sami zarządzający służbą zdrowia, a sąd, który właściwie musiał postraszyć władze odpowiedzialne za taki stan rzeczy.

Bogdan Feręc

Źr: Press Office of the President of the High Court

Zdj: Wikimedia.org

Podziel się z innymi
Westport bez słomek
Nielegalny imigrant
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?

Translate »