Sąd, dzieci i sprawa Polska

Sąd uwzględnił wniosek prokuratora wstrzymujący nakaz wydania dwójki dzieci ojcu mieszkającemu w Irlandii. Dzieci zostaną z matką w Polsce. Sąd pierwszej instancji nakazał wcześniej wydanie dzieci ojcu, który zdaniem matki stosował wobec niej przemoc.

Jak podała w piątek w komunikacie Prokuratura Krajowa, mieszkający w Irlandii Sumit S. zwrócił się do polskiego sądu o wydanie mu jego dzieci. Zrobił to w trybie Konwencji haskiej dotyczącej cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę. Obecnie dzieci mieszkają z matką w Polsce.

„Powrót dzieci naraziłby je na szkodę fizyczną lub psychiczną”

Sprzeciwiła się temu matka, podkreślając, że Sumit S. stosował wobec niej przemoc fizyczną i psychiczną. W październiku 2016 r. sąd w Dublinie wydał mężczyźnie nakaz opuszczenia mieszkania, w którym mieszkał wspólnie z dziećmi i ich matką oraz zakaz zbliżania się do miejsca zamieszkania swojej żony i zakaz grożenia jej użyciem przemocy.

Jak podała PK, w listopadzie 2017 r. Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej wydał orzeczenie nakazujące wydanie dwójki małoletnich dzieci ojcu do Irlandii. Zdaniem prokuratury, zostało ono wydane m.in. wbrew opinii psychologicznej, która została uzyskana w toku postępowania. „Wynika z niej między innymi, że istnieje poważne ryzyko, że powrót dzieci do Irlandii naraziłby je na szkodę fizyczną lub psychiczną albo w jakikolwiek inny sposób postawiłby w sytuacji nie do zniesienia” – podał PKOrzeczenie sądu zostało zaskarżone przez prokuratora, który złożył też wniosek o wstrzymanie wykonalności tej decyzji. Wniosek został pozytywnie rozpatrzony przez sąd. Oznacza to, że dzieci nie muszą wyjeżdżać do Irlandii i do prawomocnego zakończenia postępowania mogą zostać z matką w Polsce.
„Prokurator przed Sądem II instancji konsekwentnie będzie sprzeciwiał się wydaniu dzieci do Irlandii. W ocenie prokuratury, z uwagi na dobro dzieci, powinny one zamieszkiwać z matką w Polsce” – podkreślono w komunikacie PK.

Piotr Sztefek – TVN 24

Podziel się z innymi
TAGI POSTA
Ryanair – „…po
Ochrona danych wg sz
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?

Translate »