Rzadki gość w Irlandii

W zatoce Courtmacsherry Bay w zachodniej części hrabstwa Cork pojawił się na plaży bardzo rzadki gość, a pierwszymi osobami, którzy zaobserwowali to zwierzę od lat, są farmerzy z Killbrittain.

 

Na jednej z plaż zauważono fokę arktyczną, o czym obserwatorzy dowiedzieli się, dopiero kiedy poinformowano badaczy mórz i oceanów, którzy zobaczyli na zdjęciach wylegujące się na piasku zwierzę.

Takie spotkania zdarzają się w Irlandii, jednak niezwykle rzadko, ponieważ naturalne siedliska fok arktycznych położone są prawie 6000 km na północ i północny wschód od Zielonej Wyspy.

 

Naukowcy stwierdzili, że zwierzę zapuściło się tutaj prawdopodobnie w poszukiwaniu jedzenia, a jej wygląd świadczył, iż foka znalazła w pobliżu Irlandii doskonałe łowiska. Zwierzę jest w doskonałej kondycji, ma spory zapas tłuszczu, co o tej porze roku nie jest spotykane u wielu gatunków fok.

Foka Arktyczna pochodzi prawdopodobnie z okolicy Morza Łaptiewów w Rosji, na co wskazują niektóre szczegóły anatomiczne, dodali naukowcy. Foka jest też pokryta białym futrem, aby łatwiej było się jej ukryć na polach lodowych i krach, a na tych spędza większość życia.

 

Ostatni raz fokę arktyczną widziano na irlandzkich plażach wiosną 2014 roku, więc całkiem dawno.

 

Badacz amator i jednocześnie irlandzki miłośnik fok z Clonakilty jest zdania, że zwierzę po prostu zabłądziło, a twierdzenia o poszukiwaniu nowych żerowisk są przesadzone. W 2014 roku wizyta foki arktycznej trwała przez cztery miesiące i pod koniec lata zwierzę udało się w drogę powrotną.

Tym razem będzie prawdopodobnie tak samo, stwierdził miłośnik ssaków morskich.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: Irish Press Agency

Podziel się z innymi
Kłamstwo aborcyjne
Zdrożeje prąd
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »