Rząd pomoże kupić taksówkę

Minister transportu i turystyki Shane Ross  poinformował o uruchomieniu programu dotacji, które przyczynią do rozwoju transportu samochodami elektrycznymi.

 

Na państwowe dotacje podczas zakupu samochodów elektrycznych, a także na szereg ulg mogą liczyć obecnie kierowcy taksówek oraz limuzyn, które mają stać się forpocztą pojazdów elektrycznych w Irlandii.

Kolejną grupą wspomaganą przez rząd podczas zakupu pojazdów z napędem elektrycznym, będą małe, średnie i duże firmy świadczące usługi transportu publicznego, jednak w tym przypadku dotyczyć ich będą inne przepisy.

 

Kwota na zakup elektrycznego samochodu osobowego z przeznaczeniem na świadczenie usług, nie jest zbyt wysoka, bo zaledwie 7000 €, ale dodatkowe korzyści mają dać ulgi w postaci niższego podatku drogowego oraz koszt eksploatacji z przelicznika jednego litra benzyny, a ten da oszczędność około 10 centów na jeden kilometr jazdy.

 

Uruchamiając program, minister Ross powiedział, że do tej pory z ulg na zakup samochodu mogli liczyć tylko klienci prywatni i zyskiwali 5000 € podczas wyceny VRT, a kolejne 5000 € dotacji z Urzędu ds. Zrównoważonej Energii. Kierowcy indywidualni mogli liczyć też na niższy podatek drogowy w wysokości 120 € rocznie.

 

Program ma popularyzować na irlandzkich drogach samochody z napędem elektrycznym, mówił minister, jednocześnie pomoże w osiągnięciu celu, jakim jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, zakończył Ross. (BF)

Podziel się z innymi
Swoboda podróży do
Pierwszy miesiąc i
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Privacy Preference Center

Translate »