Rząd pomoże kobietom

Premier Leo Varadkar i minister zdrowia Simon Harris zapowiedzieli uruchomienie środków nadzwyczajnych, aby pomóc kobietom dotkniętym przez zafałszowane badania w kierunku raka szyjki macicy.

 

Na konferencji prasowej zarówno premier, jak i minister zgodnie mówili, iż ta sprawa nie zostanie zamieciona pod dywan, a pierwszym krokiem w kierunku normalizacji sytuacji będą dodatkowe uprawnienia dla pań dotkniętych problemem.

Rząd przyzna więc uznaniowe karty medyczne, a i zwolni z opłat za leki recepturowe, w tym pokryje koszty leków eksperymentalnych. Ministerstwo Zdrowia ma pokrywać także koszta podróży pacjentek na badania, a i inne niektóre wydatki.

Grupa dotknięta problemem otrzyma też szeroko rozumianą pomoc doradczą, w tym psychologiczną.

 

Powiedzmy sobie szczerze, że rząd po pierwsze się nie wykosztuje zanadto, bo przecież sprawa dotyczy 209 kobiet, więc koszty w ogólnym budżecie kraju, a nawet samego Ministerstwa Zdrowia, nie będą kwotą znaczącą, czyli można uznać, że poprawiamy nadszarpnięty wizerunek.

Na plus przemawia jednak fakt, iż gabinet Leo Varadkara umiał się zachować w tej trudniej dla dotkniętych rakiem szyjki macicy pań i chociaż w ten sposób chce zrekompensować ich cierpienie i cierpienie ich rodzin.

 

Należy jeszcze oczekiwać, że winni całego zamieszania, poniosą karę za swoją ignorancję i brak odwagi, aby przyznać się do błędu, co powinno być przestrogą dla ich następców, bo winni w mojej ocenie, oprócz odpowiedzialności karnej, powinni stracić pracę.

 

Rząd powołał już nowego, tymczasowego szefa HSE, a został nim dotychczasowy zastępca Tony’ego O’Briena John Connaghan.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: Gov.ie/RTÉ

Podziel się z innymi
Are you out campaign
Odzyskane wynagrodze
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »