Rząd ograniczy wydatki

Minister finansów Paschal Donohoe poinformuje dzisiaj oficjalnie opozycję, iż tegoroczne wydatki z budżetu państwa zostaną ograniczone o 800 mln €.

 

Wydawać się może, że jest to dobra informacja, ale nie wszystko wygląda tak różowo, jeżeli zagłębimy się w decyzję ministra. Okaże się wtedy, iż pieniądze po pierwsze zostaną przeniesione do budżetu na rok przyszły, a po drugie, pochodzą z ubiegłorocznej nadwyżki, która w kwocie 3,2 mld €, miała być wydana na zadania dodatkowe w tym roku.

W związku z tym nie sfinansuje się części zaplanowanych zadań rządu, który zmniejszył budżet dodatkowy do 2,6 mld €. Co istotne, zadania, które miały być realizowane, są pomysłami Fianna Fáil.

 

Idąc dalej ujrzymy jeszcze jedno dno decyzji ministra, a ta bezpośrednio uderza w umowę zawartą pomiędzy Fine Gael a Fianna Fáil, jednak stawia w bardzo trudniej sytuacji ugrupowanie Micheála Martina.

Gdyby Fianna Fáil zbyt mocno krytykowała pomysł szefa departamentu finansów, może zostać oskarżona o rozrzutność, co z całą pewnością przyda się konkurentom, przed przyszłorocznymi wyborami, a z drugiej, elektorat Fianny może nie być zadowolony, że opozycja nie robi nic, aby zablokować pomysły rządu.

 

Fianna Fáil już protestuje i wydała kilka oświadczeń w tej sprawie, a najbardziej chyba wyraziste złożył Michael McGrath, który powiedział: „Starają się nas złapać, ale nie pozwolimy, aby tak się stało”.

 

To oczywiście kolejna i to całkiem prostacka zagrywka Fine Gael, ale ukazująca, jakimi środkami ugrupowanie rządzące chce utrzymać władzę w kraju i walczyć o uzyskanie jeszcze większej ilości mandatów poselskich w kolejnej kadencji.

Decyzja o ograniczeniu wydatków szkodzi też irlandzkiemu społeczeństwu, a to będzie musiało poczekać kolejny rok, aby państwo z naszych pieniędzy, sfinansowało niektóre projekty społecznie użyteczne.

Bogdan Feręc

Źr: Fianna Fáil

Zdj: Twitter paschal.donohoe@

Podziel się z innymi
Ostatni dzień rejes
Theresa May nic nie
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »