Rząd ograniczy wydatki

Minister finansów Paschal Donohoe poinformuje dzisiaj oficjalnie opozycję, iż tegoroczne wydatki z budżetu państwa zostaną ograniczone o 800 mln €.

 

Wydawać się może, że jest to dobra informacja, ale nie wszystko wygląda tak różowo, jeżeli zagłębimy się w decyzję ministra. Okaże się wtedy, iż pieniądze po pierwsze zostaną przeniesione do budżetu na rok przyszły, a po drugie, pochodzą z ubiegłorocznej nadwyżki, która w kwocie 3,2 mld €, miała być wydana na zadania dodatkowe w tym roku.

W związku z tym nie sfinansuje się części zaplanowanych zadań rządu, który zmniejszył budżet dodatkowy do 2,6 mld €. Co istotne, zadania, które miały być realizowane, są pomysłami Fianna Fáil.

 

Idąc dalej ujrzymy jeszcze jedno dno decyzji ministra, a ta bezpośrednio uderza w umowę zawartą pomiędzy Fine Gael a Fianna Fáil, jednak stawia w bardzo trudniej sytuacji ugrupowanie Micheála Martina.

Gdyby Fianna Fáil zbyt mocno krytykowała pomysł szefa departamentu finansów, może zostać oskarżona o rozrzutność, co z całą pewnością przyda się konkurentom, przed przyszłorocznymi wyborami, a z drugiej, elektorat Fianny może nie być zadowolony, że opozycja nie robi nic, aby zablokować pomysły rządu.

 

Fianna Fáil już protestuje i wydała kilka oświadczeń w tej sprawie, a najbardziej chyba wyraziste złożył Michael McGrath, który powiedział: „Starają się nas złapać, ale nie pozwolimy, aby tak się stało”.

 

To oczywiście kolejna i to całkiem prostacka zagrywka Fine Gael, ale ukazująca, jakimi środkami ugrupowanie rządzące chce utrzymać władzę w kraju i walczyć o uzyskanie jeszcze większej ilości mandatów poselskich w kolejnej kadencji.

Decyzja o ograniczeniu wydatków szkodzi też irlandzkiemu społeczeństwu, a to będzie musiało poczekać kolejny rok, aby państwo z naszych pieniędzy, sfinansowało niektóre projekty społecznie użyteczne.

Bogdan Feręc

Źr: Fianna Fáil

Zdj: Twitter paschal.donohoe@

Podziel się z innymi
Ostatni dzień rejes
Theresa May nic nie
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?

Translate »