Ryanair – „…pomińcie związki”

Tzw. tani irlandzki przewoźnik Ryanair zwrócił się do pilotów w swojej macierzystej bazie w Dublinie, aby zgodzili się na podwyżkę płac z pominięciem opinii central związkowych.

 

Władze Ryanair uważają, że podpisanie nowych propozycji jest możliwe w sposób indywidualny i nie jest wymagana do tego decyzja central reprezentujących pilotów, a i nie będzie wpływać na prowadzone obecnie w całej Europie rozmowy ze zrzeszonymi w związkach.

Podstawą do złożenia takiej propozycji stało się twierdzenie Ryanair, iż 65% pilotów z dublińskiej bazy nie jest zrzeszonych w żadnym ze związków, co oznacza, iż nie muszą czekać na decyzję ich 35% kolegów reprezentowanych przez FÓRSA oraz IALPA.

 

W propozycji Ryanair widać jednak pewnego rodzaju ukryty podtekst, a to za sprawą samej propozycji, która, jeżeli zostanie zaakceptowana przez część pilotów, stanie się podstawą do twierdzeń, iż propozycje płacowe i nowe zasady zatrudniania są odpowiednie, a pracownicy zgadzają się na jej zapisy.

W takim przypadku otworzy się możliwość do nadinterpretacji i przewoźnik dostanie do ręki bardzo silną kartę przetargową w rozmowach ze związkowcami, którym może starać się udowodnić, a z całą pewnością wykorzysta to w przekazie medialnym, iż to strona reprezentująca pilotów, wysuwa zbyt wysokie i daleko idące żądania.

 

Ryanair twierdzi również, iż to FÓRSA i IALPA opóźniają teraz wprowadzenia nowych zasad płacowo-socjalnych, a linie wydając zgodę na założenie związków zawodowych w firmie, wykazały bardzo dużo dobrej woli, aby załagodzić konflikt, jaki powstał w ubiegłym roku. Władze przewoźnika przypomniały, że oba związki odrzuciły wcześniejszą propozycję zmian płacowych już 3 stycznia.

 

FÓRSA oraz IALPA odpowiadają, że owszem członkowie związków odrzucili w głosowaniu proponowane rozwiązania, jednak od wymienionego przez linie 3 stycznia, wysłali już 3 listy z nieco innymi rozwiązaniami, na które nie uzyskali od Ryanair żadnej odpowiedzi. W związku z tym centrale związków w całości odrzuciły zarzut, że to oni są odpowiedzialni za opóźnienia w rozmowach.

Piloci domagają się też, aby irlandzki przewoźnik zaakceptował, iż ich wyłącznymi reprezentantami w Irlandii będą FÓRSA i IALPA, co jednak trafia na opór Ryanair. (BF)

Źr: Reuters

Zdj: www.pexels.com/photo/rynair-commercial/CC0

Podziel się z innymi
Czy zmieni się syst
Sąd, dzieci i spraw
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?

Translate »