Rośnie chęć zjednoczenia

Gdyby w najbliższym czasie przeprowadzone było referendum na temat zjednoczenia wyspy, to znacznie więcej osób z Irlandii Północnej opowiedziałaby się za takim rozwiązaniem.

 

Przyznać należy, że badania wyglądają różnie, czyli czasami większa ilość respondentów mówi o chęci połączenia się z Republiką, a niekiedy ilość ich spada, jednak ogólny trend jest wzrostowy. Jeszcze rok temu, około 35% mieszkańców Północny wyrażało wolę zjednoczenia obu krajów, natomiast teraz jest ich już 42,1%.

Wzrosła także nieco ilość przeciwników pomysłu, a ci faworyzowani przez niektóre ugrupowania polityczne z samej Irlandii Północnej, a i Wielkiej Brytanii, namawiani są, aby nawet nie rozważali pomysłu zjednoczenia.

W ostatnim internetowym sondażu BBC mówi się też o wzroście ilości osób niezdecydowanych, a tych ma być obecnie 12,7%.

 

Zapytano również respondentów o przynależność narodową i 58,6% czuje się w Irlandii Północnej Irlandczykami, a 46,7% Brytyjczykami. Kolejne pytanie ujawniło jeszcze ciekawszy obraz tamtejszego społeczeństwa, gdyż 57,9% nie uważa się ani za Irlandczyków, ani za Brytyjczyków, a mówi o sobie Północni Irlandczycy. 56,7% uznało, że jest Europejczykami, niezależnie od miejsca ich zamieszkania.

 

Jak widać z tego badania, niepewna sytuacja Brexitowa, zmieniła nieco nastroje w Irlandii Północnej, gdyż niedawne badanie Queens University mówiło, iż zaledwie 21% populacji popierać będzie zjednoczenie wyspy.

 

Oba badania obarczone są wysokimi wskaźnikami błędów statystycznych, ponieważ przeprowadzano je z wykorzystaniem pojedynczych mediów komunikacyjnych, w tym społecznościowych.

Bogdan Feręc

Źr: BBC

Zdj: Pixabay.com

Podziel się z innymi
Niebezpieczne balkon
Madness24: Jak pozna
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »