Rosną koszty procesów o odszkodowania medyczne

Najszybciej rosnącą pozycją w wydatkach Państwowej Agencji ds. Roszczeń są wydatki związane z odszkodowaniami medycznymi.

 

W ostatnich latach znacznie wzrosła ilość zgłaszanych do Agencji spraw, a te dotyczą m.in. błędów lekarskich, ale i nieprawidłowych wyników badań, w tym tych dotyczących chorób nowotworowych. Koszty Agencji ds. Roszczeń dotyczą np. ponownych badań, prowadzenia postępowań sądowych oraz pomocy i obsługi prawnej.

Od 2001 roku Państwowa Agencja ds. Roszczeń wypłaciła już prawie 1,7 mld € z tego tytułu, czyli około 96 mln € rocznie.

 

Co istotne, pieniądze na działalność Agencji pochodzą z budżetu państwa, czyli bezpośrednio z naszych podatków, a to powinno niepokoić wszystkie osoby mieszkające w Irlandii.

 

Agencja ds. Roszczeń mówi też, iż nie jest wykluczone, że koszty w latach kolejnych nadal będą wzrastać, a to za sprawą podniesienia się kosztów obsługi prawnej, ale i ilości spraw, które wpływają każdego roku do rozpatrzenia.

W ubiegłym roku Agencja otrzymała o 11% wniosków więcej, niż było to np. w roku 2016, a pierwsze miesiące roku 2018 pokazują, że i ten rok, również będzie wzrostowy.

 

Mówi się też, że części ponoszonych wydatków można uniknąć, ale w tym przypadku należy zmienić wiele procedur medycznych, w tym proces nadzoru nad osobami przeprowadzającymi analizy i realizującymi proces leczenia.

Bogdan Feręc

Źr: State Claims Agency

Zdj: Pixabay.com

Podziel się z innymi
Garda chce zaostrzen
Irlandia wysoko w ra
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »