Roboty medyczne zastąpią lekarzy stomatologów?

Podziel się z innymi

Innowacyjne rozwiązania na rynku medycznym skupiają się wokół robotyzacji i telemedycyny. Od kilku lat w tempie dwucyfrowym rośnie rynek telemedycyny. Do 2021 r. będzie rósł w tempie średnio 16% rocznie, a jego wartość może osiągnąć 55,1 mld dolarów. Coraz częściej w tej dziedzinie wykorzystywana jest też sztuczna inteligencja, a operacje już wykonywane są w sposób autonomiczny przez roboty.

We wrześniu 2017 r. w Chinach doszło do pierwszej operacji wykonanej w pełni autonomiczny sposób przez robota. Robot wykonał rekonstrukcję szczęki, a po rekonstrukcji wszczepił pacjentowi implant zębowy. W Polsce prace nad własnym robotem medycznym pracuje Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu im. Zbigniewa Religi.

Coraz częściej medycyna wykorzystuje sztuczną inteligencję, która w znaczący sposób może pomóc zmniejszyć kolejki do gabinetów lekarskich. Lekarze mogą skorzystać ze specjalnego oprogramowania, które wykorzystuje zebrane informacje i na ich podstawie jest w stanie przewidzieć przyszłość, np. wystąpienie w określonym czasie danej choroby u pacjenta.

Ważnym trendem na rynku medycznym jest telemedycyna, która może zrewolucjonizować system opieki zdrowotnej, przyspieszyć możliwość rozpoznania choroby i poprawić jakość monitorowania leczenia. Jak wynika z raportu BCC Research, globalny rynek telemedycyny do 2021 r. będzie rósł w tempie średnio 16% rocznie – do poziomu 55,1 mld dolarów. Według raportu firmy badawczej Research and Markets, rynek telemedycyny do 2025 r. ma osiągnąć wartość 78 mld dolarów. – Rozwiązania telemedyczne to przyszłość. Dzięki nim pacjent jest w stanie szybciej się kontaktować z lekarzem, nie musi jechać na miejsce, a lekarz jest w stanie maksymalnie szybko zareagować w przypadku, gdy następują konkretne zdarzenia. Pozwala ona zmieniać służbę zdrowia z takiej działającej po fakcie na taką, która działa, gdy coś się dzieje – powiedział w rozmowie agencją informacyjną Newseria Innowacje Mateusz Kierepka, prezes zarządu MedApp, firmy opracowującej innowacyjne rozwiązania z zakresu medycyny.

Jak wynika z raportu „mHealth App Developer Exonomics” firmy badawczej research2guidance, obecnie w najpopularniejszych sklepach z aplikacjami znajduje się 259 tys. aplikacji oferujących usługi telemedyczne. Według badania PwC i GSMA9, tzw. mZdrowie (z ang. mHealth – mobile Health) pozwoli co roku zaoszczędzić około 100 mld euro na kosztach opieki zdrowotnej w Unii Europejskiej.

źr: dentonet.pl

Artykuł nadesłała Klinika Stomatologiczna NovoDent-Med>>>

Bitwa pod Grunwaldem
Wydanie poradnika do
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »