Rewolucja na rynku detalicznym

Zaskakujące i rewolucyjne zmiany zaszły na rodzimym rynku sprzedaży detalicznej, bo po kilkumiesięcznej dominacji dotychczasowy lider spadł z pierwszego miejsca, a to zajął dawny wodzirej rynku.

 

Kolejny raz na pierwszym miejscu pod względem udziału sprzedaży produktów spożywczych zajmuje SuperValu, które odzyskało palmę pierwszeństwa, po wielomiesięcznym bytowaniu na miejscu trzecim.

Ostatni raz na szczycie listy Supervalu było w lipcu ubiegłego roku, a o przewodnictwo w sprzedaży detalicznej walczyły ze sobą Tesco i Dunnes Stores.

 

Tym razem w okresie ostatnich 12 tygodni do 22 kwietnia tego roku najwięcej klientów zdobyła sieć Supervalu, z udziałem w rynku na poziomie 22,3% i wzrostem sprzedaży 3,1%. Najwięcej klientów sprzedawca zyskał w okolicy Dublina, natomiast w innych regionach sprzedaż pozostawała na stałym poziomie lub z niewielkimi wzrostami.

 

Drugie miejsce to dotychczasowy lider sprzedaży, czyli Tesco, które po fali spadków wspięło się początkowo na drugą pozycję, aby następnie na chwilę odzyskać pierwsze miejsce. Tym razem udział w rynku sieci Tesco wynosi 22,2%, chociaż jego sprzedaż wzrosła w ujęciu rynkowym o 6,1%.

 

Trzecim z wielkiej trójki jest oczywiście Dunnes Stores z 21,9% udziału w rynku sprzedaży detalicznej artykułów spożywczych, ze wzrostem sprzedaży w wysokości 2,4%.

 

Sieci dyskontowe nie zostają jednak w tyle i zarówno Lidl, jak i Aldi, notują wzrosty sprzedaży. Na prowadzenie w tej grupie sklepów wysuwa się jednak Lidl z udziałem w rynku na poziomie 11,4%, natomiast Aldi osiągnął wynik 11,2%. W obu przypadkach sieci zwiększyły sprzedaż kwartalną odpowiednio o 4,2% oraz 3%.

 

Inne sieci zagospodarowały ogółem 11,1% rynku detalicznego artykułów spożywczych.

Bogdan Feręc

Źr: Kantar WorldPanel

Zdj: Supervalu

Podziel się z innymi
Google da pracę
Westport bez słomek
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »