Rejestracja przylatujących do Irlandii

W przyszłym tygodniu ruszy nowy system bezpieczeństwa, a ten uruchomiony będzie w portach morskich oraz na lotniskach obsługujących ruch międzynarodowy.

 

Gromadzeniem danych o pasażerach, zajmie się nowa struktura, czyli „The Irish Passenger Information Unit”, a ta zbierać ma informacje o wszystkich osobach przylatujących i przypływających na wyspę spoza Unii Europejskiej.

Nowy twór współpracuje z Interpolem, Europolem, ale i z poszczególnymi służbami bezpieczeństwa z krajów należących do Unii Europejskiej, a podstawą działań jest wymiana informacji.

 

Irlandia podłączona została już do bazy danych, którą stworzono właśnie w tym celu, a zawarte tam informacje mówią o znanych policji i służbom granicznym przestępcach zarejestrowanych w Europie. Baza jest także dokumentacją osób podejrzewanych o terroryzm lub mających powiązania z grupami terrorystycznymi, ale i zawiera szeroki spis nazwisk, które podejrzewane są o inne przestępstwa na całym świecie.

W systemie znalazły się więc szczegółowe informacje o handlarzach narkotyków, członkach grup przestępczych oraz przemytnikach, którzy kiedykolwiek zatrzymani byli przez policję w Europie albo USA i Kanadzie.

 

Utworzenie jednostki stało się możliwe na podstawie dyrektywy UE, a ta mówi o zwiększeniu bezpieczeństwa granic Unii Europejskiej w związku z rosnącą falą emigracji oraz wzrastającym zagrożeniem terroryzmem i przestępczością narkotykową.

Tym samym rząd Irlandii został upoważniony do zbierania i przechowywania szczegółowych informacji na temat osób przybywających na Zieloną Wyspę, aby stało się możliwe, identyfikowanie osób przekraczających granice Unii Europejskiej.

 

Nowa jednostka ma też szereg uprawnień, a jednym z głównych jest prawo do odmowy wjazdu na teren Republiki Irlandii, jeżeli system uzna, iż pasażer samolotu lub promu był wcześniej notowany w UE. Jednostka może dokonać także aresztowania i przekazać osobę poszukiwaną do kraju, który wydał za nią list gończy, bo i te znajdować się będą w systemie. W tym przypadku chodzi również osoby pochodzące z Europy.

System, ci istotne, współpracuje z bazami danych linii lotniczych i już podczas odprawy paszportowej sygnalizuje potencjalne zagrożenie, aby np. Irish Passenger Information Unit, mogła się przygotować na odpowiednie „powitanie” pasażera.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: Department of Justice

Podziel się z innymi
Rzeka ścieków traf
Theresa May musi wal
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?

Translate »