Radni zarobią więcej

Najbliższe wybory do władz lokalnych staną bardziej atrakcyjne, a i zmieni się chyba podejście ugrupowań politycznych do tej sfery życia publicznego, a dzieje się tak za sprawą propozycji podwyżki wynagrodzeń dla radnych.

 

Obecnie mamy już międzypartyjną zgodę na podniesienie poborów radnych, a mówi się, że ich dochody sięgną 35.000 € rocznie. To z kolei może, a właściwie z całą pewnością zaktywizuje ugrupowania polityczne, które będą chciały „wtłoczyć” do władz lokalnych największą ilość swoich przedstawicieli, którzy reprezentować będą poglądy opcji i partii politycznych.

Powiedzieć należy z pełną otwartością, iż wyższe zarobki radnych, będą punktem zwrotnym polityki na szczeblu miejskim i gminnym, bo rozpocznie się w Irlandii „handel” miejscami na listach.

Jak wiemy z naszej ojczyzny, pierwsze miejsca na listach wyborczych poszczególnych ugrupowań, zajmują osoby, które w szczególny sposób zasłużyły się ugrupowaniu lub to musi się im w jakiś sposób odwdzięczyć, czyli wstawia swojego kandydata na „jedynkę”, a to ni mniej, ni więcej oznacza, najczęściej miejsce biorące.

 

Aktualne wynagrodzenie radnego wynosi 17.060 € oraz dodatek 5000 € na wydatki związane z prowadzeniem swojej działalności, więc ok. 18.000 € na rok, bo są też inne dodatki. Po podwyżce kwota wzrośnie o niemal 50%, więc miejsce w Radzie stanie się łakomym kąskiem, które można będzie przehandlować.

Uznać można tutaj bez zbytniej przesady, że skończy się również społeczne podejście do spraw lokalnych i partykularne interesy ugrupowań politycznych wezmą górę nad dobrem wspólnym w naszych małych ojczyznach.

Wychodzi więc na to, że wybory lokalne zyskają na atrakcyjności, a i powinny zaktywizować społeczeństwo, aby poszło i oddało głos na osobę, która faktycznie chce coś zrobić dla swojego miasta, a nie być wyłącznie reprezentantem Fine Gael, Fianna Fáil, czy innej Sinn Féin.

Bogdan Feręc

Źr: Department of Housing, Planning and Local Government

Znajdź nas:

Wyniki konkursu
Irlandzki rozwód be
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn