Ptasia grypa w Tipperary

Agencja Ochrony Środowiska (EPA) i Health Service Executive (HSE – Zarząd Służby Zdrowia), wydały ostrzeżenie o przypadku ptasiej grypy w jednym z powiatów Tipperary.

 

Ostrzeżenie dotyczy odnalezionego w ostatnich dniach martwego orła morskiego, którego poddano badaniom, a te potwierdziły, iż ptak padł z powodu ptasiej grypy. Podtyp, jaki odkryli w ciele martwego zwierzęcia laboranci, potwierdza, że to jeden z najbardziej zjadliwych wirusów ptasiej grypy, czyli H5N6, co może prowadzić do szybkiego rozprzestrzeniania się choroby na inne ptaki.

Przed ptasią grypą zostali ostrzeżeni wszyscy farmerzy z hrabstwa Tipperary, którym zalecono ograniczenie dostępu do wolnych wybiegów ptactwu domowemu i hodowlanemu.

 

Agencja Ochrony Środowiska zleciła już wykonanie służbom weterynaryjnym badań przesiewowych, aby upewnić się, czy na fermach drobiu i wśród ptactwa domowego, nie występują przypadki zakażeń.

 

HSE informuje, że ryzyko zakażenia się wirusem ptasiej grypy przez ludzi jest bardzo niskie, jednak nie można całkowicie go wyeliminować. Health Service Executive zaleca ograniczenie kontaktów z dzikim ptactwem, w tym prosi, aby zaprzestać do chwili odwołania alertu dokarmiania łabędzi oraz kaczek, które bytują w miejskich stawach i przepływających w pobliżu miast rzekach.

 

Żadna z agencji nie mówi o epidemii, nie zaleca również ograniczenia spożycia drobiu znajdującego się w obrocie detalicznym, który jest badany na bieżąco. (BF)

Zdj: pixabay.com/en/swan-nature-lake

Podziel się z innymi
Minister walczy z br
Zimowe atrakcje na p
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Privacy Preference Center

Translate »