Problem mieszkaniowy trwa i będzie trwał

Dane, które zebrała Threshold są nieubłagane, a z tych wynika, że większość osób w kraju zmuszona jest do wynajmowania mieszkań.

 

Problemem jest sam system, a dokładnie czynniki, które blokują z jednej strony uzyskanie kredytu mieszkaniowego, a i otrzymanie mieszkania socjalnego. W obu przypadkach wiążącym jest oczywiście kryterium dochodowe, co oznacza, iż większość z obecnych lokatorów, nie otrzyma kredytu hipotecznego, gdyż zarabia zbyt mało, a na drugi końcu, ci sami lokatorzy zarabiają zbyt dużo, aby zostać zakwalifikowanymi do programu przydziału mieszkań socjalnych.

 

Zaledwie 1/3 z obecnych lokatorów, mogłaby uzyskać kredyt lub przydział na mieszkanie socjalne, co oznacza, że 2/3 przy obecnie obowiązujących zasadach i kryteriach przydzielania kredytów oraz mieszkań, będzie wynajmować lokal jeszcze przez bardzo długi czas.

Z ankiety Threshold wynika, że 71% wszystkich najemców nie może teraz liczyć na kredyt hipoteczny lub mieszkanie socjalne, co potwierdza badanie przeprowadzone na grupie 300 najemców.

 

96% lokatorów mówi, iż teraz znalezienie odpowiedniego miejsca zakwaterowania/najmu jest „trudne lub bardzo trudne”, a 45% najemców wydaje 1/3 swoich zarobków na opłacenie czynszu. W 14-prcentach przypadków natomiast – lokatorzy wydają na wynajęte mieszkanie ponad połowę swoich miesięcznych dochodów.

47% czuje się niepewnie w swoim aktualnie wynajmowanym mieszkaniu i obawia podwyżki czynszu, a 31% w ostatnich 12 miesiącach podwyżką czynszu została już dotknięta. W 65-procentach przypadków czynsze wzrosły powyżej granicy 4%.

 

Z danych krajowych wiemy jednocześnie, iż zaledwie 20% z obecnie oczekujących na mieszkanie socjalne, może się go spodziewać w najbliższych kilku latach.

Bogdan Feręc

Źr: Threshold

Zdj: Pixabay.com

Podziel się z innymi
Szybszy jest nawet p
Historyczne spotkani
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »