Prezydent wraz z Małżonką udają się do USA. Cel: dyskusja w RB ONZ i spotkania z Polonią [PL/ENG]

Debata z udziałem Polski na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz spotkania z Polonią – to najważniejsze punkty rozpoczynającej się w środę kilkudniowej wizyty Pary Prezydenckiej w USA.  Program prasowy wizyty>>

 

ENGLISH VERSION>>

  • Nowy York
W związku z objęciem przez Polskę przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, w czwartek, jako pierwszy polski Prezydent, Andrzej Duda poprowadzi otwartą debatę wysokiego szczebla nt. roli prawa międzynarodowego w utrzymaniu międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa.

 

– Ta debata znakomicie wpisuje się w ten gorący okres, który mamy dzisiaj w relacjach międzynarodowych – ocenia Krzysztof Szczerski. Jak podlkreślił podczas konferencji prasowej, Rada Bezpieczeństwa ONZ zyskuje na znaczeniu i znowu staje się “źrenicą polityki światowej” oraz miejscem ścierania się opinii i interesów.

 

Zobacz także:Wspólna konferencja ministrów Krzysztofa Szczerskiego i Adama Kwiatkowskiego nt. wizyty Pary Prezydenckiej w USA

Szef Gabinetu Prezydenta przekazał ponadto, że Andrzej Duda chce rozpocząć swoje wystąpienie od przywołania znaczącego polskiego wkładu w historię prawa międzynarodowego. – Właśnie mija 600 lat od zakończenia soboru w Konstancji, gdzie Paweł Włodkowic, jeden z polskich intelektualistów tamtego czasu, rozpoczął dyskusje o tym, co jest prawem narodów – przypomniał.

 

Podczas wizyty w Nowym Jorku Prezydent spotka się również z ambasadorami oraz przedstawicielami wysokiego szczebla w Radzie Bezpieczeństwa. Dodał, że Prezydent przed wygłoszeniem swojego wystąpienia, chciałby przedyskutować jego treść z przedstawicielami “grupy wschodniej” w ONZ. Podkreślił, że to nowa praktyka, która pokazuje transparentność, z jaką Polska chce funkcjonować w Radzie.

 

W planie jest również wizyta w koszarach Gwardii Narodowej, która współpracuje z polską armią. Zdaniem ministra Szczerskiego, będzie to okazja do rozmowy m.in nt. szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej.

  • Chicago

Najważniejszym celem wizyty Prezydenta Andrzeja Dudy i jego Małżonki w Chicago jest natomiast spotkanie z Polonią. Jak powiedział prezydencki minister Adam Kwiatkowski na wtorkowej konferencji prasowej, Chicago i aglomeracja chicagowska “to po Warszawie, drugie największe skupisko naszych rodaków”.

 

W piątek Para Prezydencka odwiedzi Muzeum Polskie w Ameryce, miejsce – jak podkreślił minister Kwiatkowski – symboliczne, “w którym mamy chyba największą kolekcję pamiątek po Ignacym Paderewskim”. Tego dnia także Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda złożą kwiaty przed Pomnikiem Smoleńskim i Tablicą Smoleńską na Cmentarzu św. Wojciecha w Niles.

 

Z kolei w sobotę, w Millenium Park w Chicago odbędzie się spotkanie Pary Prezydenckiej z przedstawicielami Polonii mieszkającymi w Stanach Zjednoczonych. Wręczone zostaną odznaczenia państwowe praz pamiątkowe dyplomy dla polskich szkół.

 

– Ale będzie to przede wszystkim miejsce, gdzie Pan Prezydent będzie mógł się spotkać z rodakami. W roku 100-lecia odzyskania niepodległości, najważniejsze polonijne wydarzenia na świecie to właśnie spotkanie, które odbędzie się w najbliższą sobotę – powiedział Adam Kwiatkowski.

 

Odnosząc się do wizyty w Nowym Jorku, Adam Kwiatkowski powiedział, że jej ważnym elementem będzie środowa wizyta w Stowarzyszeniu Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Andrzej Duda będzie pierwszym Prezydentem, który odwiedzi tę najstarszą – jak mówił – organizację na świecie, grupująca polskich weteranów, osoby, które walczyły o wolność Polski, które walczyły w różnych armiach świata. (PAP/KP)

Prezydent.pl
Podziel się z innymi
TAGI POSTA
MŚ 2018: ROSJANIE W
Premier Mateusz Mora
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »