Prezydent wraz z Małżonką udają się do USA. Cel: dyskusja w RB ONZ i spotkania z Polonią [PL/ENG]

Debata z udziałem Polski na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz spotkania z Polonią – to najważniejsze punkty rozpoczynającej się w środę kilkudniowej wizyty Pary Prezydenckiej w USA.  Program prasowy wizyty>>

 

ENGLISH VERSION>>

  • Nowy York
W związku z objęciem przez Polskę przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, w czwartek, jako pierwszy polski Prezydent, Andrzej Duda poprowadzi otwartą debatę wysokiego szczebla nt. roli prawa międzynarodowego w utrzymaniu międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa.

 

– Ta debata znakomicie wpisuje się w ten gorący okres, który mamy dzisiaj w relacjach międzynarodowych – ocenia Krzysztof Szczerski. Jak podlkreślił podczas konferencji prasowej, Rada Bezpieczeństwa ONZ zyskuje na znaczeniu i znowu staje się „źrenicą polityki światowej” oraz miejscem ścierania się opinii i interesów.

 

Zobacz także:Wspólna konferencja ministrów Krzysztofa Szczerskiego i Adama Kwiatkowskiego nt. wizyty Pary Prezydenckiej w USA

Szef Gabinetu Prezydenta przekazał ponadto, że Andrzej Duda chce rozpocząć swoje wystąpienie od przywołania znaczącego polskiego wkładu w historię prawa międzynarodowego. – Właśnie mija 600 lat od zakończenia soboru w Konstancji, gdzie Paweł Włodkowic, jeden z polskich intelektualistów tamtego czasu, rozpoczął dyskusje o tym, co jest prawem narodów – przypomniał.

 

Podczas wizyty w Nowym Jorku Prezydent spotka się również z ambasadorami oraz przedstawicielami wysokiego szczebla w Radzie Bezpieczeństwa. Dodał, że Prezydent przed wygłoszeniem swojego wystąpienia, chciałby przedyskutować jego treść z przedstawicielami „grupy wschodniej” w ONZ. Podkreślił, że to nowa praktyka, która pokazuje transparentność, z jaką Polska chce funkcjonować w Radzie.

 

W planie jest również wizyta w koszarach Gwardii Narodowej, która współpracuje z polską armią. Zdaniem ministra Szczerskiego, będzie to okazja do rozmowy m.in nt. szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej.

  • Chicago

Najważniejszym celem wizyty Prezydenta Andrzeja Dudy i jego Małżonki w Chicago jest natomiast spotkanie z Polonią. Jak powiedział prezydencki minister Adam Kwiatkowski na wtorkowej konferencji prasowej, Chicago i aglomeracja chicagowska „to po Warszawie, drugie największe skupisko naszych rodaków”.

 

W piątek Para Prezydencka odwiedzi Muzeum Polskie w Ameryce, miejsce – jak podkreślił minister Kwiatkowski – symboliczne, „w którym mamy chyba największą kolekcję pamiątek po Ignacym Paderewskim”. Tego dnia także Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda złożą kwiaty przed Pomnikiem Smoleńskim i Tablicą Smoleńską na Cmentarzu św. Wojciecha w Niles.

 

Z kolei w sobotę, w Millenium Park w Chicago odbędzie się spotkanie Pary Prezydenckiej z przedstawicielami Polonii mieszkającymi w Stanach Zjednoczonych. Wręczone zostaną odznaczenia państwowe praz pamiątkowe dyplomy dla polskich szkół.

 

– Ale będzie to przede wszystkim miejsce, gdzie Pan Prezydent będzie mógł się spotkać z rodakami. W roku 100-lecia odzyskania niepodległości, najważniejsze polonijne wydarzenia na świecie to właśnie spotkanie, które odbędzie się w najbliższą sobotę – powiedział Adam Kwiatkowski.

 

Odnosząc się do wizyty w Nowym Jorku, Adam Kwiatkowski powiedział, że jej ważnym elementem będzie środowa wizyta w Stowarzyszeniu Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Andrzej Duda będzie pierwszym Prezydentem, który odwiedzi tę najstarszą – jak mówił – organizację na świecie, grupująca polskich weteranów, osoby, które walczyły o wolność Polski, które walczyły w różnych armiach świata. (PAP/KP)

Prezydent.pl
Podziel się z innymi
TAGI POSTA
MŚ 2018: ROSJANIE W
Premier Mateusz Mora
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ

Specify Facebook App ID and Secret in Super Socializer > Social Login section in admin panel for Facebook Login to work

Specify Twitter Consumer Key and Secret in Super Socializer > Social Login section in admin panel for Twitter Login to work

Specify LinkedIn Client ID and Secret in Super Socializer > Social Login section in admin panel for LinkedIn Login to work

Specify GooglePlus Client ID and Secret in Super Socializer > Social Login section in admin panel for GooglePlus Login to work

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?

Translate »