Prezydent Rumunii z wizytą w Polsce

Czwartkowe rozmowy Prezydentów Polski Andrzeja Dudy i Rumunii Klausa Iohannisa dotyczyły przede wszystkim polityki bezpieczeństwa w naszym regionie, koordynacji działań przed lipcowym szczytem NATO w Brukseli. Omówiono także sytuację ekonomiczną w Europie, w tym negocjacje nowego unijnego budżetu, a także współpracę w ramach krajów Inicjatywy Trójmorza, której szczyt odbędzie się jesienią w Bukareszcie. Wizyta Prezydenta Rumunii w Warszawie jest ściśle związana z piątkowym spotkaniem Bukaresztańskiej Dziewiątki, którego Polska i Rumunia są współgospodarzami.

 

Wizyta Prezydenta Rumunii rozpoczęła się od powitania Klausa Iohannisa przez Prezydenta Andrzeja Dudę na dziedzińcu Belwederu. Po ceremonii powitania prezydenci Polski i Rumunii przeszli do Sali Kominkowej w Belwederze, gdzie rozmawiali „w cztery oczy”. Następnie odbyły się rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem obu polityków.

 

 

 

 

 

  • „Mam nadzieję, że zarówno spotkanie Bukaresztańskiej Dziewiątki, jak i szczyt NATO w Brukseli będzie miał charakter decyzyjny.”

Zobacz także:Wypowiedź Prezydenta RP dla mediów po spotkaniu z Prezydentem Rumunii– Rozmawialiśmy o sytuacji bezpieczeństwa w naszej części Europy, o perspektywie naszego jutrzejszego spotkania w formacie B9, które poprzedza szczyt NATO w Brukseli – mówił Prezydent Andrzej Duda podczas konferencji prasowej  po spotkaniu z  Klausem Iohannisem.

– Mamy nadzieję, że nasze jutrzejsze spotkanie, ale przede wszystkim szczyt NATO w Brukseli będzie miał charakter decyzyjny i rozwinie perspektywę budowania właśnie środowiska bezpieczeństwa i współpracy w naszej części Europy – podreślał.

Andrzej Duda tłumaczył, że Bukaresztańska Dziewiątka to budowanie sfery bezpieczeństwa. – Chcemy, aby nasze narody mogły żyć w pokoju i mogły żyć w spokoju; żeby ludzie czuli się bezpieczni, mogli spokojnie pracować, żeby nie musieli się martwić o byt swojej rodziny od strony bezpieczeństwa (…) – mówił polski Prezydent.

 

 

 

Andrzej Duda poinformował, że rozmowy z Prezydentem Rumunii dotyczyły także m.in. bilateralnej współpracy gospodarczej. Jak podkreślił, wzajemne obroty handlowe wyniosły powyżej 5,5 mld euro w ubiegłym roku, a w Rumunii działa obecnie ponad 1000 polskich firm. Jak dodał, rozmowa dotyczyła także sytuacji w UE oraz prac nad kolejną perspektywą finansową i przyszłym budżetem UE.

 

– Tutaj nasze stanowiska – i Polski, i stanowisko władz Rumunii – są zbieżne jeżeli chodzi o to, że powinny być zachowane na odpowiedniej wysokości fundusze spójności i że powinny być również na odpowiedniej wysokości zachowane fundusze związane ze Wspólną Polityką Rolną – podkreślił polski Prezydent.

 

 

 

Andrzej Duda odniósł się również do zbliżającego się Szczytu Trójmorza, który odbędzie się we wrześniu w Bukareszcie.-  Mamy nadzieję, że będzie to nie tylko okazja do dyskusji politycznej, ale że przede wszystkim będzie to forum do konkretnej dyskusji już o inwestycjach, wspólnych projektach, które mogą być realizowane w ramach rozwoju infrastruktury ‒ zarówno drogowej, jak i kolejowej oraz energetycznej ‒ w naszej części Europy – zaznaczył Prezydent.

_____________

 

  • Minister Krzysztof Szczerski o wizycie Prezydenta Rumunii

– Tradycją jest, że przed spotkaniem B9, którego współgospodarzami są Prezydenci Polski i Rumunii, głowy tych państw odbywają najpierw na dwustronne rozmowy. Tak było poprzednio w Bukareszcie, tak jest teraz w Warszawie – powiedział Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

 

Zobacz także:Min. Szczerski o wizycie Prezydenta Rumunii: Rozmowy przede wszystkim o bezpieczeństwie

Jak dodał, rozmowy Prezydentów Dudy i Iohannisa będą więc dotyczyły przede wszystkim polityki bezpieczeństwa w naszym regionie, koordynacji działań przed lipcowym szczytem NATO w Brukseli. – Chcemy, żeby głos całego regionu był na tym szczycie bardzo silny. Do tego potrzebna jest intensywna wymiana opinii, współpraca i omówienie planów krajów tego regionu – powiedział Sekretarz Stanu w KPRP.

 

Zaznaczył, że Prezydenci omówią także sytuację ekonomiczną w Europie oraz współpracę w ramach krajów Inicjatywy Trójmorza, której szczyt odbędzie się jesienią w Bukareszcie. – Prezydent Iohannis będzie gospodarzem tego szczytu, a więc w rozmowach na pewno pojawi się kwestia przygotowań do niego. Chcemy, by dał on silny sygnał współpracy regionalnej w sferze ekonomicznej, szczególnie w kontekście obecnej dyskusji w UE na temat przyszłego budżetu – powiedział Krzysztof Szczerski. CZYTAJ WIĘCEJ >> 

 

  • Spotkanie Bukaresztańskiej Dziewiątki

Dzisiaj w Warszawie odbędzie się spotkanie Bukaresztańskiej Dziewiątki, w którym udział wezmą przedstawiciele państw wschodniej flanki NATO: Polski, Rumunii, Estonii, Litwy, Łotwy, Słowacji, Węgier, Bułgarii oraz Czech. PROGRAM  SPOTKANIA >>>

 

W listopadzie 2015 roku w Bukareszcie państwa te podpisały wspólną deklarację, w której oświadczyły, że połączą wysiłki na rzecz zapewnienia, tam, gdzie to konieczne, “silnej, wiarygodnej, zrównoważonej obecności wojskowej” NATO w regionie. (PAP/KG/ KP/WP)

Prezydent.pl

Podziel się z innymi
TAGI POSTA
PAZDAN NA POSTERUNKU
Premier Mateusz Mora
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »